Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Złotoryjski - Magiczna Kraina

Warto zobaczyć: Powiat Złotoryjski - Magiczna Kraina fot. Archiwum Powiatu Złotoryjskiego

Powiat Złotoryjski położony jest w centrum Dolnego Śląska, na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego, zwanego także Krainą Wygasłych Wulkanów. Rejon ten charakteryzuje się niezwykłym bogactwem kulturowym, przyrodniczym i geologicznym. Wyróżnikiem pejzażu Pogórza Kaczawskiego są samotne powulkaniczne stożki z gołoborzami lub słupami bazaltu, związane z potężnymi ruchami górotwórczymi wielokrotnie nawiedzającymi ten region. Taką genezę ma Ostrzyca Proboszczowicka (501 m. n.p.m.) czy wzgórze Grodziec (389 m n.p.m.) z malowniczym zamkiem na szczycie. Do innych charakterystycznych powulkanicznych wzniesień należą również: Wilcza Góra, Czartowska Skała, Góra Miłek, Góra Wielisławka czy Łysa Góra. Każdy kto podejmie trud wędrówki na szczyty naszych gór z pewnością zachwyci się roztaczającym bajkowym krajobrazem. Licznie występujące minerały tj. agaty, jaspisy i ametysty oraz złoto występujące w osadach rzecznych przyciągają poszukiwaczy skarbów natury.

O bogatej historii materialnej świadczy wiele wspaniałych zabytków, starych zamków, czy kościołów. Na szczególną uwagę zasługują m.in. Baszta Kowalska, Muzeum i Kopalnia Złota „Aurelia” w Złotoryi, romański kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie, wspomniany Zamek Grodziec czy liczne kościoły wiejskie o wysokiej klasie artystycznej.

fot. Z. Mosoń (Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji)

Okoliczne lasy przepełnione są unikatową roślinnością oraz rzadko spotykanymi gatunkami zwierząt. W starych sztolniach i jaskiniach żyją nietoperze, w lasach jelenie i muflony, a na niebie można wypatrzyć wiele odmian drapieżnych ptaków, a także czarne, niezwykle rzadkie bociany. Na zasobność środowiska naturalnego wskazują liczne rezerwaty i parki krajobrazowe.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest wspomniany zamek Grodziec. Nie są to puste mury lecz tętniąca życiem budowla. Na dziedzińcu można zobaczyć prawdziwe walki rycerskie, skosztować wina i miodu pitnego, a także poznać regionalny folklor.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji

Rozbudowana sieć szlaków pieszych i rowerowych, w tym wielu malowniczo położonych singletracków, pozwala na rowerowe podróże oraz piesze wędrówki po całej Krainie Wygasłych Wulkanów. Ścieżki dydaktyczne ukazują najcenniejsze walory regionu i ułatwiają jego dogłębne poznanie.

fot. UG Pielgrzymka (Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji)

Ciekawy kalendarz imprez sprawia, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Do najważniejszych wydarzeń należą m.in.: Międzynarodowe Mistrzostwa w Płukaniu Złota w Złotoryi, Dni Świerzawy, Dymarki Kaczawskie w Leszczynie, Legnicko – Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana Zamku Grodziec i wiele innych.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji

Na wszystkich przyjezdnych czeka dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna. Otwartość mieszkańców, wielowiekowe tradycje, symbole historii i kultury to gwarancja przyjemnego i udanego pobytu.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji

Serdecznie zapraszamy do Krainy Wygasłych Wulkanów!

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Złotoryji


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 6 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska