Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Listopadowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie

Listopadowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie fotolia.pl

Jak pokonać kryzys gospodarczy i nie dopuścić do kolejnych spekulacji na rynkach finansowych - na te pytania europosłowie szukali odpowiedzi podczas listopadowej sesji plenarnej PE w Strasburgu. Podczas posiedzenia dyskutowali również na temat uznawania kwalifikacji zawodowych i zmian klimatu.

Rynek pszczelarski. Deputowani apelują o działania na poziomie UE, które zapobiegną zmniejszaniu się populacji pszczół. Brak tych owadów może mieć poważny wpływ na unijną produkcję żywności i stabilność środowiskową. Rynek pszczelarski jest też odpowiedzialny za 600 tys. miejsc pracy.

UE-USA. Deputowani omówili zbliżający się szczyt UE-USA, który odbędzie się 28 listopada w Waszyngtonie. Zdaniem posłów Europa i Ameryka powinny natężyć współpracę w kwestii pobudzania wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy. Parlament uważa, że na szczycie w Waszyngtonie powinna być również omówiona sytuacja w Autonomii Palestyńskiej, Syrii, Libii i Iranie.

Dyplomy. Bruksela chce uprościć uznawanie kwalifikacji zawodowych. Tak aby absolwentom łatwiej było podejmować pracę w innym kraju Unii. Skorzystają na tym też kraje UE, którym łatwiej będzie łatać "dziury" na rynku pracy.

Spekulacje. Parlament przyjął przepisy dotyczące krótkiej sprzedaży, które pomogą ograniczyć spekulacje na rynkach finansowych. Trudniej będzie też spekulować zadłużeniem państw.

LUX. Zwycięzcą tegorocznej nagrody filmowej LUX został francuski obraz "Śniegi Kilimandżaro". W filmie, który opowiada o stoczniowcach z Marsylii, jest mowa o tym, jak ważna jest solidarność międzyludzka.

Zarządzanie gospodarcze. Deputowani zastanawiali się jak poprawić zarządzanie unijną gospodarką. W debacie uczestniczyli m.in.: przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Deputowani ostrzegali, że jakiekolwiek zmiany traktatów powinny się odbyć z udziałem PE i parlamentów krajowych.

Zmiany klimatu. Przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego ONZ w Durbanie deputowani podkreślili, że powinno się dalej ograniczać emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Hazard. Europosłowie podkreślali, że państwa Unii powinny mieć swobodę w regulacji rynku internetowego hazardu. Jednocześnie zaznaczyli, że trzeba współpracować w zakresie walki z nielegalnym hazardem, ochrony najmłodszych i zapobieganiu uzależnień.

Film. Właściciele małych kin nie mają wystarczających funduszy by zaopatrywać się w najnowocześniejsze urządzenia cyfrowe i tym samym walczyć z konkurencją dużych multipleksów. Deputowani chcą funduszy, które pomogły małym kinom.

Źródło: PE

Niedz., 4 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka