Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będą zmiany w procedurach przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych

Będą zmiany w procedurach przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych fotolia.pl

Zmiany wprowadzone w rozporządzeniach zakładają – w sytuacjach szczególnych – sprawniejsze odwołanie albo zmiana terminów postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Rozwiązania mają ograniczać zagrożenie dla zdrowia kandydatów na rzeczoznawców majątkowych oraz stworzyć warunki wzmacniające poczucie ich bezpieczeństwa. Zmiany zaczęły obowiązywać od 15 marca.

Celem wprowadzanych zmian w rozporządzeniach jest uelastycznienie procedur dotyczących organizowania i przeprowadzania w sytuacjach kryzysowych – takich jak pandemia COVID-19 – postępowań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. 

Co się zmieni?

  • W sytuacjach szczególnych (stan epidemii, przypadki losowe) możliwe będzie sprawniejsze odwołanie albo zmiana terminów postępowań. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii będzie informował o tym w komunikacie zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym. Informacja będzie również publikowana na stronie ministerstwa. Kandydaci na rzeczoznawców będą mogli w łatwiejszy sposób dowiedzieć się o zmianie terminu albo o odwołaniu przeprowadzenia egzaminów.
  • Procedura zwrotów wniesionych przez kandydatów na rzeczoznawców majątkowych opłat w przypadku odwołania postępowania kwalifikacyjnego przez ministra właściwego jest teraz o wiele prostsza. Opłaty będą zwracane z urzędu, co wpłynie na przyspieszenie tego procesu. Kandydat będzie mógł jednak, tak jak dotychczas, wnioskować o zaliczenie wniesionej opłaty na rzecz innego terminu egzaminu.
  • Kandydat na rzeczoznawcę majątkowego będzie mógł wycofać wniosek o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości albo wniosek o ponowne przystąpienie do egzaminu na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego.
  • Usystematyzowaliśmy procedury potwierdzania odbycia praktyk zawodowych przez kandydatów na rzeczoznawców majątkowych oraz składania wniosków o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Wpłynie to na łatwiejsze stosowanie tych procedur.

Źródło: MRPiT

Śr., 17 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska