Związek Powiatów Polskich wydał opinię na temat senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska. Odniósł się do rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej zarządów wojewódzkich funduszy.
Projekt ustawy zakłada bowiem powrót do kształtu rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zarządów wojewódzkich funduszy sprzed zmian dokonanych w 2017 roku, czyli ponowne „usamorządowienie” wojewódzkich funduszy. Do tego pomysłu Związek Powiatów Polskich odniósł się pozytywnie, zaproponował jednak zwiększenie liczby członków rad wojewódzkich funduszy w kierunku określenia, że w skład rad nadzorczych wojewódzkich funduszy wchodzi również wyznaczony przedstawiciel samorządów powiatowych z terenu danego województwa.
„Przyjęcie takiego modelu powinno pomóc w zacieśnieniu współpracy pomiędzy samorządami a wojewódzkimi funduszami i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej np. przy realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”” – czytamy w opinii wydanej przez ZPP.
Związek zaproponował też doprecyzowanie sposobu zgłaszania przedstawiciela. Zwrócił też uwagę na istniejące platformy współpracy powiatów na poziomie regionalnym w ramach których wyłanianie przedstawiciela będącego członkiem rady wojewódzkiego funduszu następowałoby sprawnie. Platformami tymi są Konwenty Powiatów.
Zadania związane z ochroną środowiska wydają się w sposób oczywisty powiązane z powiatami, do których przypisany jest szereg kompetencji z Prawa ochrony środowiska, ustawy o odpadach czy ustawy o ochronie przyrody. „Obecność przedstawiciela samorządów powiatowych w radzie wojewódzkiego funduszu pozwoliłaby na bardziej efektywne przedstawianie na poziomie wojewódzkich funduszy problemów, z którymi w obszarze ochrony środowiska mierzą się poszczególne powiaty w danym województwie” – pisze Prezes Zarządu Andrzej Płonka.