Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznaliśmy datę kolejnego naboru do RFIL

Poznaliśmy datę kolejnego naboru do RFIL fotolia.pl

Od 4 stycznia 2021 roku będzie można składać wnioski w kolejnym naborze środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do gmin, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y ma trafić w sumie 250 mln zł. Nabór potrwa do 12 lutego 2021 roku.

Szczegóły kolejnej odsłony RFIL przedstawili podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. „Kryzys jest trochę jak sztorm na morzu. Wielkie statki mogą ucierpieć ale małe naprawdę są w ogromnym niebezpieczeństwie. Małe to te gminy i powiaty, które są najbiedniejsze i to w tamtym kierunku chcemy przeznaczyć największe środki” – mówił premier.

„Jestem przekonany, że jest to pierwszy krok ale nie ostatni w walce z tą nierównością, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych i z którą zmierzamy się do dzisiaj” – mówił z kolei Paweł Szefernaker.

Przekazane przez rząd środki gminy będą mogły przeznaczyć na inwestycje pierwszej potrzeby. Zaliczone do nich zostały:

 1. budowa, rozbudowa i przebudowa:
  • kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
  • dróg wewnętrznych lub dojazdowych,
  • oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych,
  • centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego,
  • świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich;
 2. modernizacja mienia pochodzącego ze zlikwidowanych PGR-ów, w tym w szczególności budynków i ogrodzeń, prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Z programu mogą skorzystać również popegeerowskie gminy, które otrzymały środki rozdysponowane w ramach wcześniejszych wypłat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Gminy będą miały w sumie 40 dni na złożenie wniosków o wsparcie. Zanim wnioski trafią do wojewodów, będą potrzebowały uzyskać opinię terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Czw., 31 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska