Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organizacje pozarządowe apelują do administracji wszystkich szczebli

Organizacje pozarządowe apelują do administracji wszystkich szczebli fotolia.pl

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zaważył o losie wielu firm. W trudnej sytuacji znalazły się też organizacje pozarządowe. W związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowo-sprawozdawczym zaapelowały one do administracji rządowej i samorządowej.

Z początkiem 2020 roku, organizacje pozarządowe przygotowywały swoje działania – w tym te w ramach zleconych zadań publicznych – w sposób standardowy, bez uwzględniania sytuacji pandemicznej, której nikt się wówczas nie spodziewał.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych odniosła się również do sytuacji NGO-sów, wprowadzając regulacje ułatwiające stronom elastyczne działanie w pandemii, a także umożliwiając rozliczenie dotacji przez urząd pomimo niezrealizowania działań i osiągnięcia założonych wskaźników. O ile niektóre samorządy same występowały z inicjatywą wdrożenia tych przepisów, ułatwiając organizacjom dostosowanie działań, tak napływają niestety również głosy, że część urzędów i samorządów tego prawa nie zauważyły, bądź też je kontestują.

W apelu zwrócono uwagę na niebagatelną rolę, jaką zwłaszcza w czasie kryzysu jakim niewątpliwie jest pandemia, odgrywają organizacje pozarządowe. To za ich pośrednictwem wsparcie otrzymują np. osoby w trudnej sytuacji, dzieci i młodzież, seniorzy, realizowane są ważne usługi, np. opieka nad bezdomnymi zwierzętami czy zagospodarowanie obiektu na cele społeczne. Dlatego tak ważne jest, by nie pozbawiać NGO-sów środków. W wielu przypadkach również same organizacje pozarządowe zmagają się z problemami wywołanymi kryzysem w związku z COVID-19.

W apelu czytamy także, że kryzys i oszczędności będą oznaczać „brak środków na organizacje”. Autorzy listu uważają powyższe sformułowanie za krzywdzące. Jak bowiem czytamy: „Pieniądze, które NGO-sy otrzymują od administracji w formie dotacji to finanse na realizację konkretnych zadań publicznych - gminy, powiatu, województwa czy odpowiednio zadania administracji państwowej. Ich likwidacja lub obcięcie spowoduje, że organizacje nie będą mogły realizować działań dla swoich beneficjentów, podopiecznych, czyli w praktyce nie będą świadczyć usług na rzecz konkretnych społeczności”.

Dlatego Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych zwraca się z apelem, aby wskazane wyżej regulacje były stosowane, a administracja, w naszym wspólnym interesie - i tych aktywnych i zaangażowanych w organizacjach, jak i odbiorców ich działań, czyli mieszkańców, akceptowała elastyczność zastosowanych rozwiązań przez organizacje.

Wt., 29 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska