Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Problem usuwania odpadów – jest stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Problem usuwania odpadów – jest stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego odniósł się do wprowadzonych zmian do ustawy o odpadach. W stanowisku zaznaczono problem dotyczący zezwoleń, które zostały cofnięte przez starostów, a także tych, które wygasły z dniem 6 marca 2020r.

„Zgodnie z art. 26a ustawy o odpadach, w przypadku, gdy obowiązek usunięcia odpadów powstał w związku z wydaniem decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, stwierdzeniem nieważności, uchyleniem lub wygaśnięciem decyzji związanej z gospodarką odpadami, organ właściwy do wydania zezwolenia, m.in. starosta, podejmuje działania polegające na usunięciu odpadów i gospodarowaniu nimi. W stosunku do posiadacza odpadów, który ustanowił zabezpieczenie roszczeń, właściwy organ wydaje decyzję o przeznaczeniu środków z tego zabezpieczenia na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów” – czytamy w stanowisku.

Starostowie zwracają jednak uwagę, że powyższe zmiany nie uwzględniają mechanizmu finansowego w stosunku do zezwoleń cofniętych oraz zezwoleń, które wygasły z mocy ustawy, nieuwzględniających zabezpieczenia roszczeń. Dla starostów oznacza to obciążenie związane z szerszym zakresem postępowań skutkujących egzekucją w przypadku nieuczciwych przedsiębiorców, którym zwolnienia wygasły w bieżącym roku, a które nie miały obowiązku ustanowienia zabezpieczenia roszczeń i nie wywiążą się z usunięcia odpadów. Do tego dochodzi obawa, że gros podmiotów nie będzie też posiadało środków finansowych na pokrycie kosztów wykonania zastępczego przez organy administracyjne.

Powyższa sytuacja może doprowadzić do tego, że na terenie powiatów odpady będą zalegać latami, a postępowania egzekucyjne prowadzone przez starostów nie będą przynosiły rezultatów.

Konwent Powiatów zwraca również uwagę na to, że istnieją co prawda możliwości dofinansowania usunięcia odpadów przez JST, jednak nie mają one zastosowania w większości przypadków. Podkreślono także, że organy, które jeszcze przed wejściem w życie zmiany ustawy o odpadach, udzielały zezwoleń na gospodarowanie odpadami, mogą być teraz narażone na spore koszty finansowe.

Wt., 24 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska