Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP wnioskuje o zmianę terminu kwalifikacji wojskowej

ZPP wnioskuje o zmianę terminu kwalifikacji wojskowej fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich zwrócił się do MSWiA z apelem o przesunięcie terminu kwalifikacji wojskowej w 2021 roku.

W piśmie wskazano, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej angażuje personel medyczny, urzędników i, co oczywiste kwalifikowanych obywateli. W dobie panującej epidemii organizacja kwalifikacji wzbudza istotne wątpliwości z punktu widzenia konieczności zapewnienia reżimu sanitarnego i ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych dla wszystkich osób biorących udział w procesie kwalifikacji.

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 października 2020 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021 r., termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 11 stycznia 2021 r., zaś czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 25 stycznia do dnia 30 kwietnia 2021 r. Z uwagi na szczyt pandemii, który zgodnie z zapowiedziami ekspertów przypadnie na początek 2021 roku, zasadna wydaje się zmiana terminu kwalifikacji wojskowej na termin poźniejszy, gdy minie największa fala zachorowań.

Dnia 18 listopada 2020 roku, na posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST, przedstawiciele rządu poinformowali, że obecnie trwają analizy w tej sprawie, ale w sytuacji pandemii wniosek wydaje się być zasadny. W najbliższym czasie MSWiA w porozumieniu z MON przedstawi swoje stanowisko.

Czw., 19 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka