372 podmioty lecznicze, podzielone na poszczególne grupy szpitali zostały poddane szczegółowej analizie w najnowszej publikacji ekspertów Związku Powiatów Polskich. Analiza ta przedstawia obraz procentowego wykonania planowanej liczby jednostek sprawozdawczych w ryczałcie PSZ (podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej)1 na 2020 r. (Jl,i+1), wg stanu na 30 czerwca 2020 r., za okres styczeń-czerwiec 2020 r., dla szpitali zakwalifikowanych do I i II stopnia PSZ. Autorami publikacji są Patrycja Grebla-Tarasek i Rafał Rudka.
Analiza dowodzi, że we wszystkich typach szpitali (bez szpitali jednoimiennych) wartość wykonania ryczałtu za pierwsze półrocze 2020 r. wahała się od 20,3 proc. do 59,4 proc (wartości procentowe odnoszą się do wykonania ryczałtu zaplanowanego na cały rok 2020). Z uwagi na tak duży rozdźwięk pomiędzy wartościami sytuacja poszczególnych szpitali jest skrajnie różna. Niektóre z placówek bez problemu będą w stanie udzielić wszystkich świadczeń określonych w kontrakcie, inne zaś nie będą już miały możliwości nadrobienia zaległości jakie powstały w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce. Również najwyższy uśredniony procent wykonania ryczałtu zanotowały szpitale II stopnia inne niż powiatowe (bez szpitali jednoimiennych). Najniższy średni procent wykonania ryczałtu wystąpił w jednoimiennych szpitalach powiatowych II stopnia – przy czym trzeba zaznaczyć, iż w całym zestawieniu znalazły się wyłącznie dwie takie placówki.
W skali kraju stopień wykonania ryczałtu za okres styczeń-czerwiec 2020 r. w przypadku szpitali powiatowych i innych niż powiatowe I stopnia (bez jednoimiennych) sytuacja najlepiej przedstawia się kolejno w województwach: kujawsko-pomorskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim; najgorzej zaś w województwach: lubelskim i śląskim. W przypadku szpitali powiatowych i innych niż powiatowe zaszeregowanych do II stopnia (bez jednoimiennych) najlepiej sytuacja wygląda w województwach: dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim; najgorzej zaś w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, opolskim i śląskim.
Na uwagę zasługuje też sytuacja szpitali jednoimiennych – w szpitalach tych wykonanie ryczałtu oscyluje w granicach 26 proc. planu. Z przedstawionych w zestawieniu podmiotów część szpitali (3) pełniły wyłącznie funkcję szpitali jednoimiennych udzielając świadczeń tylko pacjentom z COVID-19. Pozostałe ujęte w zestawieniu pełniły funkcje szpitali jednoimiennych jednakże udzielały świadczeń dla pacjentów z COVID-19 oraz świadczeń zakontraktowanych dla pacjentów innych niż z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2.
Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z Narodowego Funduszu Zdrowia, a zostały udostępnione Związkowi Powiatów Polskich przez Ministerstwo Zdrowia w ramach prac Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Pełna treść publikacji dostępna jest tutaj.