Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej na ucznia o 238 zł 80 gr.

Więcej na ucznia o 238 zł 80 gr. fotolia.pl

Znamy już projekt rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego zakłada, że tzw. finansowy standard A na jednego ucznia przeliczeniowego wyniesie w 2012 roku 4955,81 zł. Zgodnie z informacją MEN, wzrośnie on w stosunku do tego roku o 5,1 proc., tj. o 238,80 zł.

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok przewiduje subwencję oświatową w wysokości 38 mld 711 mln zł (dokładnie:  38711095 tys. zł), co oznacza, że będzie wyższa o 4,8 proc. od tegorocznej. Po odliczeniu środków na rezerwę subwencji oświatowej, która w 2012 roku wyniesie 0,25 proc. (a nie jak do tej pory 0,6 proc.), do podziału na poszczególne rodzaje jst pozostaje kwota 38614315 tys. zł.

Zgodnie z szacunkami podział tej kwoty będzie wyglądał w sposób następujący:

  1. Gminy – 23.285.886 tys. zł,
  2. Powiaty – 14.550.123 tys. zł,
  3. Samorządy wojewódzkie  - 778.304 tys. zł.

Zasadą jest, że subwencja oświatowa naliczana jest w zależności od liczby uczniów. W związku z pójściem sześciolatków do szkół, do gmin trafić ma zatem więcej środków.

Według szacunków resortu edukacji, gdyby wszystkie obecne pięciolatki poszły w roku szkolnym 2012/2013 do pierwszej klasy, to liczba uczniów szkół podstawowych od dnia 1 września zwiększyłaby się o 14,1 proc. Ponieważ szacowany wzrost liczby uczniów dotyczy 1/3 roku budżetowego, liczbę uczniów szkół podstawowych przyjętą do podziału subwencji oświatowej należy zwiększyć o 4,7 proc.

W projekcie rozporządzenia nie jest rozstrzygnięta ostatecznie kwestii, czy sześciolatki pójdą do szkół. Jak wynika z październikowego stanowiska ministerstwa (pisaliśmy o tym w swoim czasie, reforma obniżająca wiek szkolny mogłaby zostać jeszcze o rok wydłużona. Sprawa ta będzie przedmiotem obrad sejmu.

Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu „Gdyby jednak część dzieci 6-letnich nie rozpoczęła od 1 września 2012 r. realizacji obowiązku szkolnego to wzrost liczby uczniów szkół podstawowych byłby niższy. Wówczas środki, które zostaną naliczone i przekazane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach części oświatowej subwencji ogólnej, będą mogły zostać wykorzystane na poprawę przygotowania szkół podstawowych do przyjęcia dzieci 6-letnich."

Resort edukacji wprowadził korekty w niektórych wagach algorytmu, zgodnie z którym wyliczana jest subwencja. Samorządy będą mogły otrzymać większe kwoty na uczniów z afazją czy zespołem Aspergera. Doprecyzowano również m.in. opis wagi P28, tak aby mogły nią być przeliczane dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim objęte edukacją przedszkolną.

Załączamy projekt rozporządzenia.

Źródło: men.gov.pl, samorzad.pap.pl

Załączniki:
Pobierz ten plik (Subwencja.pdf)Subwencja.pdf1173 kB
Sob., 5 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun