Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dobra praktyka. Dolina Liwca – turystyczna perełka

Dobra praktyka. Dolina Liwca – turystyczna perełka fotolia.pl

Rezerwat przyrody Dolina Liwca jest jedną z największych atrakcji powiatu węgrowskiego. Przepływająca przez Węgrów rzeka Liwiec jest bardzo czysta, a jej urozmaicone brzegi - od wysokich skarp po płaskie mielizny – stwarzają idealne warunki do uprawiania różnych form turystyki wodnej, w tym spływów kajakowych szlakiem wodnym ustanowionym na Liwcu. W okolicy Węgrowa znajdują się trasy turystyki pieszej i rowerowej.  Dolina jest rajem dla wędkarzy i ornitologów.

W 2006 roku na tym obszarze realizowany był projekt "Wykorzystanie doliny Liwca do celów turystycznych",  w ramach ZPORR 1.4 Rozwój turystyki i kultury. Głównym celem projektu był wzrost znaczenia turystyki jako czynnika stymulującego rozwój społeczno – gospodarczy regionu z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. W wyniku realizacji projektu: powstało 16 nowych obiektów infrastruktury rekreacyjno-sportowej, ścieżka pieszo – rowerowa, dwa place zabaw, sześć boisk (1 do koszykówki, 3 do siatkówki, 2 do kometki), miejsca piknikowe, stawy o raz nowe parkingi. Zmodernizowano zbiornik wodny w Krypach i magazyn sprzętu wodnego o pow.108 m2, a także umocniono brzeg rzeki celem udostępnienia brzegu dla cumowania kajaków. Przez cały czas trwania projektu prowadzone były działania promocyjne projektu takie jak: druk kalendarzy, obrazów z motywem przewodnim inwestycji, ogłoszenia w lokalnej i regionalnej prasie i telewizji oraz radiu, utworzenie strony internetowej związanej z realizacją projektu, broszury i ulotki reklamowe. Realizacja projektu wpłynęła na zwiększenie liczby turystów korzystających z zorganizowanych form turystyki, stworzyła mieszkańcom Węgrowa możliwości korzystania z nowej infrastruktury sportowej, rekreacyjnej, aktywnego wypoczynku, pozwoliła na  stworzenie nowych miejsc pracy. Ponadto realizacja projektu pozwoliła na skuteczną promocja Węgrowa i atrakcji turystycznych doliny Liwca w ramach powstałej strony internetowej www.wegrowliwiec.pl. Bardzo istotnym elementem projektu była dbałość o środowisko naturalne. Wieloaspektowe wykorzystanie odrestaurowanych zbiorników wodnych ma pozytywny  wpływ na środowisko naturalne.
Od realizacji projektu minęło kilka lat, a inicjatywy zainicjowane w ramach projektu cały czas się rozwijają. Na dwujęzycznej stronie internetowej można odnaleźć informacje o atrakcjach Doliny Liwca i odbywających się tam imprezach, których rokrocznie przybywa.
Idea wykorzystania do celów turystycznych i  rekreacyjnych terenów ulegających degradacji, a zarazem terenów posiadających unikalną  przyrodę oraz piękny i bogaty ekosystem jest warta upowszechnienia.  Realizacja tego typu projektu przynosi wiele korzyści, wpływa na ekonomiczny  rozwój regionalny, turystyczny rozwój miasta, powiatu, regionu,  pozwala na stworzenie warunków do rozwoju  przedsiębiorczości wyspecjalizowanej w obsłudze ruchu turystycznego, zwiększenie dostępności obiektów sportowych i rekreacyjnych, zahamowanie degradacji zbiorników wodnych, rozwój ekosystemu wodnego, ochrona środowiska. Jeden dobry pomysł i dobrze zrealizowany projekt może stać się motorem napędom zmian w regionie.
Niedz., 13 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna