W poniedziałek 3 lutego br. rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, którą przeprowadzają powiatowe komisje lekarskie powołane przez wojewodów. W tym roku do kwalifikacji stanie 220 tysięcy mężczyzn i 4 tysiące kobiet. Kwalifikacje przeprowadzają 392 komisje w całej Polsce.
W tym roku kwalifikacja obejmie:
- mężczyzn urodzonych w 2001 r.;
- mężczyzn urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Do kwalifikacji mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach, powiatach (miastach) i gminach zostały podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne.
Źródło: MSWiA