W związku z organizacją obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz zagranicznych gości, Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych podpisał Zarządzenie nr 6 z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych.
Od 23 stycznia 2020 r. od godz. 00.01 do 29 stycznia 2020 r. do godz. 23.59 na obszarze województwa małopolskiego obowiązuje II stopień alarmowy (BRAVO), a na pozostałym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – I stopień alarmowy (ALFA). Ponadto na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanym okresie obowiązuje I stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP – dotyczący cyberbezpieczeństwa).
Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie, które 27 stycznia 2020 roku wprowadza jednodniowy zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta Oświęcim i miejscowości Brzezinka.
Ponadto Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenia porządkowe wprowadzające na terenie miasta Oświęcim oraz miejscowości Brzezinka zakazy ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, a także przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów nienormatywnych.
Zakazy te obowiązują 27 stycznia 2020 roku od godziny 0.00 do godziny 24.00.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia, BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
W tych dniach należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie z rozszerzeniem CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Źródło: MUW; WMUW