W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Związek Powiatów Polskich przy współpracy z Biurem Programu "Niepodległa", wydał publikację upamiętniającą historyczne losy tworzenia się samorządów powiatowych i organizacji ich reprezentującej.
Publikacja wpisuje się w uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Związana jest także z mijającym w tym roku jubileuszem dwudziestolecia funkcjonowania współczesnych usamorządowionych wspólnot powiatowych oraz reaktywowanego ogólnopolskiego stowarzyszenia zrzeszającego jednostki samorządu terytorialnego tego szczebla.
W sposób szczególny ukazuje ona pewien wycinek historii polskiej samorządności terytorialnej na przestrzeni ostatniego stulecia, akcentując okres Drugiej Rzeczypospolitej oraz lata współczesne. Narrację dotyczącą XX wieku osadzono w szerszym kontekście. Odniesiono się do nieco bardziej holistycznego (sięgającego XIII w.) horyzontu tworzenia się i rozwoju polskich powiatów. Celem było zobrazowanie, że idea ich funkcjonowania sięga aż tak zamierzchłych czasów.
Autorami tego wydawnictwa są:
- dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ – historyk, pracujący w Zakładzie Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz
- Rafał Rudka – kierownik Działu Współpracy, Informacji, Analiz i Programów Biura Związku Powiatów Polskich, redaktor naczelny Dziennika Warto Wiedzieć.
Elektroniczna wersja publikacji udostępniana jest Członkom ZPP. Zainteresowani mogą zwracać się o jej udostępnienie pisząc na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.