Stolica polski okazała się być miastem najbardziej przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami przez swoje zaangażowanie w zakresie dostępności miasta dla osób potrzebujących. Nagrodę co roku przyznaje Komisja Europejska.
Komisja Europejska wraz z Europejskim Forum Osób Niepełnosprawnych od 2010 roku przyznają nagrodę Access City. Jest ona jednym z elementów strategii w sprawie niepełnosprawności na lata 2010-2020. Celem przyznania nagrody jest podniesienie świadomości tego, z jak wieloma trudnościami każdego dnia muszą w miastach mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami. To też propagowanie postaw otwartości i dostępności w europejskich miastach. Wydarzenie zwraca też uwagę na to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły aktywnie uczestniczyć w życiu każdego miasta.
Nagroda przyznawana jest miastu, które w sposób wyraźny poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego, a także posiada plany rozwojowe w tym zakresie.
Nagroda Access City jest wręczana podczas corocznej konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, która w tym roku odbywa się 29 listopada 2019 r. w Brukseli. Nagrodę odebrał wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, który dziękując za wyróżnienie podkreślał, jak bardzo Warszawa zmieniła swoje oblicze przez ostatnie trzydzieści lat. Z kolei Marianne Thyssen, europejska komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników zwróciła uwagę na to, jak bardzo ta nagroda może zainspirować inne miasta do ciągłego polepszania warunków dla osób z niepełnosprawnościami.
W edycji konkursu w 2020 r. Komisja Europejska otrzymała 47 zgłoszeń. Drugie i trzecie miejsce zajęły Castelló de la Plana w Hiszpanii i Skellefteå w Szwecji. Wyróżnienia przyznano Chanii w Grecji, Tartu w Estonii i Evreux we Francji.
Źródło: Komisja Europejska