Związek Miast Polskich wystosował pismo do Ministra Klimatu Michała Kurtyki, w którego to właściwości znajduje się obecnie gospodarka odpadami. ZMP oczekuje od Ministra pilnego podjęcia – z udziałem przedstawicieli gmin, które są ustawowo odpowiedzialne za to zadanie – kompleksowych prac nad szybkim wprowadzeniem rozwiązań systemowych w gospodarce odpadami. Równocześnie Związek prosi o poinformowanie o planowanym harmonogramie tych działań na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 27 listopada 2019 roku.
Stan obecny
Jak wskazuje ZMP, tegoroczna nowelizacja przepisów ponownie nie jest oczekiwanym rozwiązaniem systemowym, a przy tym powoduje dezorganizację zbierania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Związek podkreślił, że w 2019 roku ma miejsce radykalny wzrost kosztów odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, wynikający z nakładania się na siebie wielu niekorzystnych składowych kosztowych. Są nimi przede wszystkim drastycznie rosnące koszty zagospodarowania odpadów przez regionalne instalacje zagospodarowania odpadów komunalnych, wynikające między innymi z:
- ograniczenia czasu magazynowania odpadów,
- gwałtownego wzrostu kosztów składowania,
- trudności ze zbytem surowców wtórnych,
- zakazu składowania frakcji energetycznej.
Postulaty
Związek Miast Polskich w omawianym piśmie podkreśla, że niezbędne jest stworzenie przez państwo kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, który – oprócz spójnych przepisów tworzących go ustaw – musi doprowadzić do:
- zwiększenia zainteresowania obywateli segregacją,
- rozwiązania problemu braku segregacji w osiedlach budownictwa wielorodzinnego,
- stworzenia rynku odbiorców odzyskiwanych surowców wtórnych, których 20-30 milionów ton zalega w różnych, na ogół nieprzeznaczonych do tego miejscach,
- racjonalnego zagospodarowania frakcji energetycznej,
- wyegzekwowania rozszerzonej odpowiedzialności producentów towarów i opakowań.
Z całością pisma można zapoznać się tutaj.