Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komitet Regionów ponawia poparcie dla ambitnego budżetu UE

Komitet Regionów ponawia poparcie dla ambitnego budżetu UE fotolia.pl

Na sesji plenarnej Komitetu Regionów (KR) jaka odbyła się 11-12 października br. członkowie Komitetu Regionów podczas debaty z komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim ponowili swe poparcie dla propozycji ram finansowych UE na lata 2014–2020.

Podczas tej debaty Janusz Lewandowski stwierdził, że główne wyzwanie związane z przyszłym budżetem UE polega na tym, "jak finansować więcej Europy z tych samych pieniędzy".

W wyniku długotrwałego procesu konsultacji Komisja Europejska opublikowała pod koniec czerwca propozycję ram finansowych na lata 2014–2020. Ogólne zobowiązania budżetowe osiągają w nich kwotę 1 025 mld euro, czyli 1,05% dochodu narodowego brutto UE. Komisarz Lewandowski podkreślił, że początkowo oczekiwania były całkowicie odmienne, ale przyznał jednocześnie, że powszechnie uznaje się tę propozycję za dobry punkt wyjścia do negocjacji między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim, jako że jest to dokument, który można "krytykować, weryfikować, ale nie odrzucić jako podstawę do rozmów".

Przewodnicząca KR-u Mercedes Bresso, która wspólnie z wiceprzewodniczącym Ramónem Luisem Valcárcelem Siso na początku roku opracowała opinię Komitetu w sprawie przeglądu budżetu UE, pozytywnie odniosła się do propozycji Komisji. Stwierdziła, że budżet UE ma żywotne znaczenie dla wspomożenia wysiłków Europy w przezwyciężaniu katastrofalnych skutków kryzysu gospodarczego. Nie powinien wobec tego zostać zredukowany poniżej obecnego poziomu: "Jest to budżet na inwestycje – budżet, który ma wydobyć Europę z kryzysu. Kryzys nie będzie przecież trwał wiecznie. Nie możemy jedynie mówić o tym, jakie wyrzeczenia czekają nas w przyszłym roku. Musimy także mówić o naszych perspektywach wzrostu i zatrudnienia do końca tego dziesięciolecia." Przewodnicząca KR-u opowiedziała się także za nowymi zasobami własnymi UE, takimi jak nowy podatek oparty na podatku od wartości dodanej i podatek od transakcji finansowych. Ten drugi sposób byłby, zdaniem Mercedes Bresso, najodpowiedniejszy w trudnych czasach kryzysu gospodarczego.

Radna miasta Liverpoolu Flo Clucas (UK/ALDE) stwierdziła, że w okresie kryzysu "cała Europa znajduje się na tej samej łodzi", i porównała propozycję nowej struktury unijnej pomocy regionalnej do akcji ratunkowej na morzu: "Budżet UE zapewnia gorzej rozwiniętym regionom fundusze na cele konwergencji. To tak, jak rzucanie koła ratunkowego tym, którym jeszcze daleko do burty. Następnie wsparcie unijne na miarę jest liną ratunkową dla regionów, które jeszcze nie zakończyły procesu transformacji. No i kiedy już w końcu wciągnęliśmy regiony na pokład, nadal możemy im pomóc, przyznając im pomoc w ramach celu konkurencyjności". Flo Clucas opracowuje obecnie opinię z inicjatywy własnej Komitetu w sprawie ram finansowych UE. Na zakończenie swojego wystąpienia stwierdziła: „Musimy uznać, że budżet UE to inwestycja w nasze regiony i miasta, byśmy mogli wreszcie wydobyć się z kryzysu".

Ostateczna wersja dokumentu ma zostać przyjęta na sesji plenarnej KR-u w dniach 14-15 grudnia br.

Źródło: Komitet Regionów UE

Sob., 15 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka