3 października 2011 r. w Warszawie zostało podpisane między Szwajcarią a Polską dziesiąte i tym samym ostatnie porozumienie w zakresie rozwoju regionalnego poinformowało Biuro Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Porozumienie skupia się na regionach z mniejszymi szansami na rozwój, zlokalizowanymi w Polsce południowo – wschodniej. Wszystkie dziesięć projektów objętych tymi umowami będzie realizowanych w ramach szwajcarskiej pomocy finansowej przyznanej państwom rozszerzonej Unii Europejskiej w tym Polsce, w celu zmniejszenia dysproporcji regionalnych w kraju.
W otwartym konkursie zostało wyłonionych dziesięć projektów, z czego trzy będą realizowane w województwie podkarpackim, trzy w województwie małopolskim, trzy w województwie lubelskim i jeden w województwie świętokrzyskim. Wykonawcami są organizacje pozarządowe lub władze lokalne. W kilku przypadkach, zostaną zawarte partnerstwa ze szwajcarskimi gminami lub organizacjami pozarządowymi, co przyczyni się do wzmocnienia stosunków między Polską i Szwajcarią.
Na obszar tematyczny rozwoju regionalnego zostało przeznaczonych 50 milionów franków szwajcarskich. Zatwierdzone projekty - po ok. 4-7m CHF każdy - na różne sposoby wspierają rozwój poszczególnych regionów. Niektóre skupiają się na rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa rolnego, jednocześnie wspierając rozwój pozarolniczych źródeł dochodu na obszarach wiejskich. Inne koncentrują się na rozwoju zasobów ludzkich, poprzez prowadzenie nowoczesnych form szkolenia zawodowego i kształcenia ustawicznego. Szkolenia skierowane są w szczególności do młodzieży i mieszkańców terenów rolniczych, którzy mogą być przedmiotem wykluczenia społecznego. Część projektów przewiduje rozwój networków i partnerstwa oraz instytucji wspierających i organizacji zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich. Aby osiągnąć cel, większość projektów zapewnia dotacje dla drobnych rolników, małych i średnich przedsiębiorstw, osób bezrobotnych, organizacji pozarządowych oraz lokalnych stowarzyszeń.
Od 2008 roku, Szwajcaria uczestniczy w wielu projektach mających na celu zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych w rozszerzonej Unii Europejskiej. Pomimo szybkiego wzrostu, poziom dobrobytu w nowych krajach członkowskich UE jest stosunkowo niski, a dystans do państw UE-15 nadal jest stosunkowo duży. Zaangażowanie Szwajcarii w rozszerzaniu Unii Europejskiej jest wyrazem solidarności. Jednocześnie, Szwajcaria tworzy podstawy dla stałych więzi gospodarczych i politycznych z nowymi państwami członkowskimi UE.
Poprzez wspieranie regionalnych inicjatyw rozwoju, Program Współpracy Szwajcarsko-Polskiej przyczynia się do zmniejszenie dysproporcji regionalnych w Polsce. Rozwój regionalny zamierza uruchomić istniejący lokalny i regionalny potencjał rozwoju. Dziesięć wybranych projektów rozwoju regionalnego zostanie wdrożonych w podregionach.