Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MŚP motorem napędowym UE

MŚP motorem napędowym UE fotolia.pl

3 października rozpoczął się, obchodzony w całej Europie, Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw                Jego  celem jest pobudzenie rozwoju MŚP oraz promocja przedsiębiorczości, tak aby więcej osób rozważało wybór takiej drogi kariery.  MŚP są podstawą europejskiej ekonomii. W 2010 roku małe i średnie przedsiębiorstwa zapewniały ponad dwie trzecie (87,5 mln) wszystkich możliwości zatrudnienia w sektorze prywatnym w UE oraz wytwarzały 58,4% całkowitej wartości dodanej brutto.

W 37 krajach uczestniczących (27 państw UE oraz Albania, Chorwacja, była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Islandia, Izrael, Liechtenstein, Czarnogóra, Norwegia, Serbia i Turcja) odbędzie się ponad 1000 imprez organizowanych przez organizacje przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz władze krajowe, regionalne i lokalne. W tym roku  tematem przewodnim jest  przenoszenie własności oraz druga szansa dla przedsiębiorców. Co roku w UE około 450 tys. przedsiębiorstw, zapewniających 2 mln miejsc pracy, przejmowane jest przez nowego właściciela. W celu zabezpieczenia tych miejsc pracy i umożliwienia  takim firmom dalszego rozwoju, państwa członkowskie muszą ułatwić przenoszenie własności przedsiębiorstwa, zmniejszyć koszty takiego przenoszenia oraz wprowadzić skuteczniejsze usługi wspierające. Pięć lat od chwili powstania, tylko 50% przedsiębiorstw prowadzi nadal działalność. Ze wszystkich form kończenia działalności gospodarczej upadłość stanowi około 15% przypadków, przy czym zaledwie 4 do 6% spraw wynika z przyczyn niezgodnych z prawem.

W Polsce odbywa się wiele imprez promujących przedsiębiorczość.  Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zorganizował konkurs przedsiębiorczości dla szkół średnich z Powiatu Nyskiego pod hasłem "Powiat potrzebuje Waszych pomysłów". Konwencja konkursu opiera się na prezentacji pomysłów na prowadzenie firm. W czasie 15 minutowych wystąpień uczniowie zaprezentowali  swoje pomysły wspierając się przy tym prezentacjami multimedialnymi, wynikami rozpoznania rynku, analizami opłacalności oraz biznesplanami.  PUP w Policach zorganizował akcję „Pomysł  na biznes, pomysł na życie”. Głównym celem projektu jest promocja przedsiębiorczych postaw wśród mieszkańców powiatu polickiego oraz wsparcie sektora MŚP.  Działania objęły wydanie informatora pn. „Własny biznes”, kierowanego do osób pragnących rozpocząć i rozwijać własną działalność gospodarczą,  organizację konferencji dot. problematyki wspierania i rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu polickiego  oraz  kampanię telewizyjną pt. „Własny biznes – sposób na pracę, pomysł na życie”.

W wielu miastach odbywają się konferencje, seminaria i targi m.in.  targi dla kobiet „Woman day” w Słupsku,  IV Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2011 w Warszawie,  cykl konferencji   „SUSTAINNOVATION  - nowe produkty, nowe technologie w polskiej gospodarce”, „Wdrażanie i finansowanie innowacyjnych projektów w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju” we Wrocławiu, Bydgoszczy  Katowiacach. Listę wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/sme-week/index_pl.htm.

Z okazji Tygodnia MŚP, Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie za 2010 r., dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw  pt. „Czy europejskie MŚP wychodzą z kryzysu?”.  W publikowanym dziś sprawozdaniu stwierdzono, że w 2010 r. MŚP wychodziły z recesji, jakiej doświadczyły w okresie 2008-2009 r. Liczba MŚP w UE utrzymuje się na poziomie z 2009 r. i wynosi 20,8 mln. Po spadku o 6,4% w 2009 r. połączona wartość dodana brutto (WDB) MŚP wzrosła w 2010 r. o 3,4% (w 2011 r. szacowany wzrost ma wynieść 3,7%). Nadal jest zbyt wcześnie, by uznać tę sytuację za pełne odrobienie strat przez MŚP, bowiem pod względem zatrudnienia wciąż nie odnotowano poprawy. Spadek liczby pracowników, który rozpoczął się w 2009 r. (-2,7%), uległ spowolnieniu w 2010 r. do -0,9%, ale w dalszym ciągu ocenia się, że w UE utracono netto ponad 823 tys. miejsc pracy. Mikroprzedsiębiorstwa mniej ucierpiały w wyniku recesji niż ich małe i średnie odpowiedniki, ale wolniej odrabiały straty. Jeśli chodzi o sektor przemysłu, MŚP dominują zarówno pod względem wartości dodanej brutto, jak i zatrudnienia w sektorach budownictwa, handlu detalicznego i hurtowego, branży hotelarskiej, gastronomicznej i w sektorze nieruchomości, wynajmu i w działalności gospodarczej. 

Niedz., 9 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna