Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MF: Nie ma podatku od dotacji z budżetu JST

MF: Nie ma podatku od dotacji z budżetu JST fotolia.pl

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 23941/11) wyjaśniło zasady opodatkowania dofinansowania wypłaconego przez gminę ze środków pożyczonych z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dofinansowanie to zostało przeznaczone na zakup urządzeń ekologicznych.

W opinii resortu w takim przypadku zastosowanie ma zwolnienie z opodatkowania regulowane w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT (tj. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku będącym przedmiotem interpelacji środki przekazywane były z budżetu gminy, który był w tym zakresie zasilany pożyczkami ze wspomnianego funduszu. W opinii MF należy zatem przyjąć, że wnioskodawcy korzystający z programu otrzymywali z budżetu gminy dotację w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Stanu tego nie zmienia to, że kwoty przeznaczone na dotacje udzielane przez gminę pochodziły z pożyczek funduszu, gdyż środki przekazane w ramach pożyczki gminie stają się po ich przekazaniu dochodem danej gminy.

Do kwot przekazywanych podatnikom ma więc zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT. W takiej też sytuacji urząd gminy nie miał obowiązku wystawiania informacji PIT-8C, gdyż w informacji tej nie wykazuje się przychodów (dochodów) wolnych od podatku dochodowego oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Gdyby gmina jako płatnik PIT odprowadziła ten podatek nienależnie, podatnikowi przysługuje prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

Źródło: gazetaprawna.pl, mf.gov.pl

Sob., 17 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun