W urzędach administracji publicznej będą musiały być zatrudniane osoby ze znajomością języka migowego. Warto więc poznać dobra praktykę jaka zrealizowano w Olsztynie o skorzystać z jej efektów.
Fundacja na rzecz Osób Głuchych i Języka Migowego z Olsztyna opracowała minirozmówki migowo-polskie (książka wraz z płytą), które maja pomóc porozumieć się z osobami niesłyszącymi. Bezpłatne egzemplarze rozsyłane są do szkół, bibliotek, urzędów pracy, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz wyższych uczelni. Projekt „Minirozmówki migowo(PJM)-polskie, polsko-migowe(PJM) ze słowniczkiem. Znaki migowe i przykładowe dialogi z zakresu rozwoju zawodowego” został sfinansowany przez Fundację Kronenberga.
Publikacja stanowi innowacyjne narzędzie, które zostanie wykorzystywane w edukacji dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Zebranie słownictwa z zakresu edukacji i rozwoju zawodowego ma na celu ułatwienie młodzieży niesłyszącej zrozumienie mechanizmów rządzących rynkiem pracy oraz umożliwienie im samodzielnego podejmowanie decyzji dotyczących edukacji. Funkcję edukacyjną pełnią również wzory dokumentów aplikacyjnych umieszczone w publikacji, które są dodatkowo opatrzone opisami i wyjaśnieniami w języku polskim tak, aby były zrozumiałe dla osób niesłyszących. W publikacji wykorzystano także pismo migowe (SignWriting), które jest innowacyjnym narzędziem stosowanym w wielu szkołach dla niesłyszących na całym świecie.
Projekt „Minirozmówki migowo(PJM)-polskie, polsko-migowe(PJM) ze słowniczkiem. Znaki migowe i przykładowe dialogi z zakresu rozwoju zawodowego” został sfinansowany przez Fundację Kronenberga.
Źródło: www.fundacjamigowy.pl