Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spada poziom korupcji w Polsce

Transparency International opublikowało raport, w którym przedstawiło najbardziej skorumpowane państwa świata. Na 178 państw zawartych w dokumencie, Polska znalazła się na 41 miejscu ze spadkiem wielkości korupcji w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W 2010 roku wskaźnik CPI, którym mierzony jest poziom korupcji, wyniósł w Polsce 5,3. W zeszłym roku ukształtował się na poziomie 5,0. Przypomnijmy, że im większy wskaźnik CPI, tym państwo jest mniej skorumpowane. Wzrost wskaźnika CPI dla Polski o 0,3 oznacza więc, że zjawisko korupcji się zmniejszyło. Indeks CPI (Corruption Perceptions Index) powstaje na podstawie sondaży wśród przedsiębiorców i specjalistów i wynosi od 0 do 10. W ubiegłym roku Polska zajmowała 49 miejsce w raporcie, w tym roku awansowała na 41 miejsce z poziomem korupcji równym takim państwom jak Oman czy Kostaryka. W Unii Europejskiej daje to Polsce 18 miejsce.
Do najbardziej skorumpowanych państw świata w 2010 roku należą m.in.: Afganistan, Irak, Wenezuela, Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mongolia. Z kolei do najmniej skorumpowanych – Dania, Nowa Zelandia, Singapur, Finlandia i Szwecja.

Źródło: www.bankier.pl

Pon., 1 Lst. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: