Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interes prawny w k.p.a

Interes prawny w k.p.a fotolia.pl

W przypadku art. 28 k.p.a stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Pojęcie interesu prawnego - użyte w art. 28 k.p.a. - w bezpośrednim rozumieniu oznacza interes oparty na prawie lub chroniony przez prawo. Interes prawny to interes osobisty, własny, indywidualny, znajdujący podstawę w konkretnym przepisie prawa materialnego oraz potwierdzenie w okolicznościach stanu faktycznego sprawy.

Związek normatywny między omawianym interesem prawnym lub obowiązkiem danego podmiotu a postępowaniem administracyjnym wyraża się tym, że postępowanie > dotyczy < interesu prawnego lub obowiązku, to jest że w wyniku takiego postępowania wydaje się decyzję, która rozstrzyga o prawach lub obowiązkach tej osoby lub rozstrzygnięcie o prawach i obowiązkach jednego podmiotu wpływa na prawa i obowiązki innego podmiotu. Inaczej rzecz ujmując, interes prawny w rozumieniu art. 28 k.p.a. oznacza występowanie związku między sferą indywidualnych praw i obowiązków określonego podmiotu a sferą administracyjną, w której ma nastąpić konkretyzacja tych uprawnień i obowiązków. Związek ten musi być bezpośredni i wynikać wprost z przepisów mających zastosowanie w sprawie administracyjnej procedowanej przez organ oraz dotyczyć rozstrzygnięcia tej sprawy, w tym sensie, że w określonym stanie faktycznym podmiot legitymujący się interesem prawnym może domagać się w tej sprawie konkretyzacji jego praw lub obowiązków bądź żądać przeprowadzenia w tym celu kontroli aktu administracyjnego.

Sytuacja, w której dany podmiot jest wprawdzie zainteresowany sposobem rozstrzygnięcia sprawy, lecz nie może tego zainteresowania poprzeć przepisem prawa materialnego powszechnie obowiązującego i dotyczącego sprawy rozpatrywanej przez organ, oznacza po jego stronie istnienie interesu faktycznego a nie prawnego, który musi być umocowany w określonej normie prawa. Interes faktyczny natomiast nie daje prawa do udziału w postępowaniu administracyjnym.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2017 r. VI SA/Wa 2550/16

Źródło: CBOSA

Sob., 22 Lp. 2017 2 Komentarze
Marcin Maksymiuk
Redaktor Marcin Maksymiuk

Komentarze

Matrik
+7 # Matrik 2022-10-12 00:48
Proszę podać kilka przykładów interesu prawnego, który zostałby poprawnie zakwalifikowany w postępowaniu administracyjny m. Z góry dziękuję!
| | |
Augustyn Roch
+1 # Augustyn Roch 2023-10-11 16:28
Wyraża się również pogląd, że interes prawny może mieć również taki podmiot, na którego prawa i obowiązki w jakimś zakresie – rozumianym szeroko – może wpłynąć istnienie lub nieistnienie prawa przysługującego innym podmiotom prawa lub stosunku prawnego łączącego inne podmioty. W doktrynie pojawia się również opinia, że interesu prawnego nie można zakwestionować, gdy ma on znaczenie zarówno dla obecny
ch, jak i przyszłych (możliwych), ale obiektywnie prawdopodobnych stosunków prawnych i praw (sytuacji prawnej)[3].
Prosze o przykład wykazania interesu prawnego
chodzi o wykazanie interesu prawnego Polskiej agencji nadzoru audytowego w sprawie wydania zswiadczenia stwierdzajacego czy audytor złozyl zgodnie z obowiazkiem ustawowym art 66ust 9 ustawy o rachunkowosci zaiadomienie o rozwiazaniu umowy
| | |