Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie ZPP dla Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE

Wsparcie ZPP dla Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE fotolia.pl

Działalność Związku Powiatów Polskich odbywa się na wielu płaszczyznach, jedną z nich jest wspieranie inicjatyw związanych z szeroko pojętą branżą proekologiczną i ekoenergetyczną. Przykładem może być tutaj chociażby funkcjonowanie Ogólnopolskiego Rankigu energii odnawialnej (nad którym patronat sprawuje Newsweek Polska i Magazyn Gospodarczy FAKTY), czy też realizowanego obecnie projektu "Dobry Klimat dla Powiatów" (współfinansowanego ze środków LIFE+).

Realizując kolejne działania na tej płaszczyźnie ZPP podjęło się wspierania funkcjonowania Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE (www.forumfree.pl), które jest częścią europejskiej inicjatywy wpisującej się w politykę Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2, przejścia na gospodarkę niskowęglową, zabezpieczenia dostaw energii oraz zabezpieczenia i poprawy warunków dla rozwoju gospodarki wiejskiej.

Działania Forum są skierowane do instytucji publicznych, władz lokalnych, gmin, powiatów, podmiotów gospodarczych, mediów oraz społeczności lokalnych terenów pozamiejskich, a także wszystkich zainteresowanych, dla których potrzeby energetyczne terenów wiejskich i podmiejskich są kwestią ważną. W 2011 r., Forum FREE zostało strategicznym partnerem konkursu na „Gminę przyszłości", którego pierwsza edycja została zorganizowana w minionym roku w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Społeczności lokalnych.

Forum FREE (Forum Rozwoju Efektywnej Energii) w swojej działalności pragnie zwrócić uwagę na niedostatki w dostępie do rozwiązań energetycznych w obszarach pozamiejskich. Jest platformą wymiany doświadczeń, umożliwiającą zabranie głosu wszystkim tym, dla których potrzeby energetyczne terenów wiejskich i podmiejskich są bardzo istotną kwestią.

Aby móc rozwiązać problem niedoboru źródeł energii na obszarach niezurbanizowanych, Polska powinna skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań krajów UE. Niezbędna jest kampania edukacyjna, która zwiększy świadomość polskich polityków, władz wykonawczych na poziomie ogólnopolskim i regionalnym, a także mediów. W oparciu o wnioski z przeprowadzonych badań, analizę obecnej kondycji polskiej polityki energetycznej oraz dyskusje i przemyślenia zaangażowanych ekspertów, a także przedstawicieli Forum Rozwoju Efektywnej Energii sformułowano osiem postulatów:

  1. Uwzględnienie terenów pozamiejskich w Polityce energetycznej Polski do 2030 r.
  2. Efektywne źródła energii – gwarantem zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych i elementem społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców
  3. Samorządy lokalne świadome energetycznie – „Energetyczny kodeks samorządowca"
  4. Wspieranie innowacji poprawiających efektywność i bezpieczeństwo nośników oraz rozwiązań energetycznych
  5. Rozwój przedsiębiorczości na podstawie efektywnych źródeł energii
  6. Ujęcie w Polityce energetycznej Polski do 2030 r. gazu płynnego jako niskoemisyjnego źródła energii, zapewniającego różnorodność zastosowań i zwiększającego dywersyfikację źródeł dostaw
  7. Edukacja na temat korzyści płynących z efektywnych źródeł energii jako element budowania świadomości i postaw społecznych w trosce o środowisko naturalne
  8. Dostosowanie rozwiązań prawnych i administracyjnych wspierających rozwój efektywnych źródeł energii

Postulaty są punktem wyjścia do dalszych działań FREE na rzecz poprawy warunków energetycznych społeczności wiejskich i podmiejskich. Realizatorzy liczą, że dzięki nim uda się rozpocząć energetyczną modernizację polskich terenów pozamiejskich, by stały się nowoczesne, bezpieczne i czystsze.

W tym przedsięwzięciu Forum wspierają liczni partnerzy i koalicjanci, poza Związkiem Powiatów Polskich są to przede wszystkim Ministerstwo Gospodarki – patron FREE.

FREE stawia sobie za cel:

  • edukowanie ludności na obszarach pozamiejskich w Polsce w zakresie efektywnych, bezpiecznych i czystych rozwiązań energetycznych;
  • budowanie szerokiej koalicji społecznej oraz pobudzenie dyskusji wokół potrzeb energetycznych społeczności wiejskich i małych miejscowości;
  • zwiększanie świadomości polskich polityków, władz wykonawczych na poziomie ogólnopolskim i regionalnym oraz mediów w kwestii potrzeb i braków energetycznych na obszarach wiejskich.

Forum to szereg planowanych działań, m.in.:

  • badania świadomości i wykorzystania efektywnych rozwiązań energetycznych na terenach wiejskich i podmiejskich;
  • przygotowanie Białej Księgi poświęconej tematyce rozwoju obszarów pozamiejskich w kontekście energetyki, opartej o wyniki badań i wypowiedzi ekspertów FREE;
  • ogólnopolska konferencja branżowa poruszająca powyższe tematy.

Realizatorzy liczą, że dzięki analizom, dyskusjom i podejmowanym działaniom uda się rozpocząć energetyczną modernizację polskich terenów pozamiejskich, by stały się nowoczesne, bezpieczne i czystsze.

Inicjatywa FREE jest przedsięwzięciem paneuropejskim. Forum jest inicjatywą otwartą i wspiera ją szereg organizacji, jednoczących się w swoim zaangażowaniu na rzecz poprawy warunków bytowych oraz podnoszenia potencjału społeczności wiejskich poprzez większy i świadomy wybór źródeł energii.

Pon., 25 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka