Monitorowanie wdrażania lokalnych strategii rozwoju należy do najsłabszych punktów systemów zarządzania strategicznego w gminach i powiatach. Związek Miast Polskich wraz ze Związkiem Gmin Wiejskich i Związkiem Powiatów Polskich umożliwiły samorządom naukę metodyki monitoringu, organizujac cykl warsztatów zarządzania strategicznego, w ramach projektu „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego” (PO KL, Dz. 5.2.1).
Aby warsztaty osiągnęły zamierzony cel, tj. wypracowanie przez każdą z jst biorących udział w projekcie systemu monitorowania i ewaluacji strategii rozwoju lub programów sektorowych, konieczne jest zaangażowanie odpowiedniego zespołu osób, które pracując w urzędach administrującymi tymi jednostkami, uczestniczą w procesie strategicznego zarządzania. Ze strony każdej z 45 jst uczestniczących w projekcie, w warsztatach udział brać będą cztery osoby ze wszystkich poziomów systemu zarządzania: ścisłego kierownictwa, średniego szczebla kierowniczego oraz poziomu wykonawczego. Grupa tych osób musi tworzyć trzon wewnętrznego zespołu w danej jst, pracującego nad problematyką aktualizacji strategii i planów operacyjnych oraz systemem ich monitoringu.
W ciągu dwu lat odbędą się co najmniej cztery warsztaty. A pomiędzy spotkaniami konsultanci zaangażowani przez kierownictwo projektu będą służyli zespołom pomocą w jednostkach, bowiem znacząca część pracy musi być wykonana samodzielnie pomiędzy spotkaniami. Konferencja rozpoczynająca pracę warsztatów odbędzie się we wrześniu br. Podczas pierszego warsztatu, w oparciu o zebrane dane i badania ankietowe każda jst zidentyfikuje swoje kluczowe problemy i priorytety rozwoju oraz dostosuje do swoich uwarunkowań proponowany system monitorowania realizacji strategii, wraz z zestawem regulacji wewnętrznych. Po warsztatach będzie możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania przy rozwiązywaniu problemów w stosowaniu metodyki. W razie potrzeby odbędą się specjalistyczne szkolenia na miejscu w urzędzie. Na kolejnych warsztatach zespoły dokonają samodzielnej oceny funkcjonowania własnego systemu monitoringu i wypracują propozycje jego korekt. Konferencja końcowa pozwoli na podsumowanie doświadczeń uczestników i prezentację najlepszych przykładów wdrożenia zintegrowanego podejścia do monitorowania i ewaluacji strategii.
W efekcie uczestnictwa w dwuletnim cyklu warsztatów każdy z samorządów będzie lepiej przygotowany do zarządzania swoim rozwojem poprzez właściwy monitoring i ewaluację strategii rozwoju, a także wdroży lub udoskonali istniejący system monitoringu.