W ubiegłym tygodniu Związek Powiatów Polskich zakończył realizację pierwszej części drugiego etapu wdrażania Systemu Analiz Samorządowych w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
Przeprowadzone szkolenia były kolejnym etapem realizacji projektu zatytułowanego "Sprawny samorząd – program wdrożenia usprawnień zarządczych w jednostkach samorządu terytorialnego" realizowanego od końca ubiegłego roku wspólnie przez Związek Powiatów Polskich i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Celem wdrażanego projektu jest podniesienie poziomu jakości usług świadczonych przez urzędy w nim uczestniczące poprzez:
- przygotowanie kadry zarządzającej i pracowników urzędów do stosowania nowoczesnych narzędzi i technik zarządzania w administracji publicznej;
- wdrożenie narzędzi samooceny i ciągłego samodoskonalenia;
- oraz dążenie do sytuacji, w której urzędy uczestniczące w projekcie będą stosować nowoczesne metody zarządzania w administracji publicznej.
Działania ZPP w ramach projektu, poza wdrażaniem Systemu Analiz Samorządowych (SAS), obejmują także badania jakości usług świadczonych przez poszczególne samorządy funckjonujące w projekcie.
Obecnie podejmowane działania związane z rozwojem Systemu Analiz Samorządowych ukierunkowane są zarówno na gminy, jak i na potrzeby powiatów. Obejmują one działania związane z: selekcjonowanie danych, wprowadzaniem ich do systemu, benchmarkingiem z innymi samorządami, monitorowaniem procesów, wyciąganiem wniosków oraz ewentualnym korygowanie wskaźników dla potrzeb danej jst.
W ramach korzystania z SAS-u uczestnicy zapoznają się z analizami wykonanymi na podstawie danych ze statystyki publicznej dotyczących poszczególnych samorządów w różnych przekrojach oraz rozpoczną pełne korzystanie z systemu SAS, samodzielnie wprowadzając dane do przedmiotowego systemu.
Relizowany projekt jest współfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.