Polacy uważają, że wykorzystają szanse związane ze zbliżającym się półrocznym przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej – wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Niezależnie od preferencji politycznych, miejsca zamieszkania oraz grupy społecznej przeważa opinia, że sprawowanie Prezydencji przyczyni się do poprawy wizerunku Polski na arenie międzynarodowej (71 proc. badanych) oraz zwiększy jej wpływ na politykę unijną (62 proc. badanych).
W sondażu pytano również o to, na czym powinna skupić się Polska kierując pracami Rady Unii Europejskiej. Większość uczestników badania wskazywała tematy związane z gospodarką. Wśród bardzo konkretnych postulatów padały m.in. liberalizacja przepływu osób, towarów i usług na wspólnym rynku oraz potrzeba wzrostu konkurencyjności gospodarki unijnej. Pokrywa się to z przyjętymi priorytetami polskiej Prezydencji, z których pierwszy, „Integracja Europejska jako źródło wzrostu" dotyczy właśnie spraw gospodarczych.
Respondenci wskazywali także na wzrost znaczenia polityki spójności, a więc wyrównywanie szans między krajami i regionami oraz na konieczność utrzymania solidarności państw członkowskich Unii i wspólne pokonywanie trudności.
Źródło: MSZ