W celu wsparcia sektora publicznego, w przygotowywaniu przedsięwzięć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, kilkanaście urzędów administracji publicznej oraz samorządów i samorządowych organizacji związkowych podpisało w styczniu br. porozumienie zawiązujące Platformę PPP - forum wsparcia i wymiany wiedzy. Grono jest otwarte, w każdej chwili mogą do niego przystąpić kolejni członkowie. 13 czerwca Departament Przygotowania Projektów Indywidualnych MRR zorganizował pierwsze posiedzenie zespołu sterującego tym forum.
Pierwszym zadaniem posiedzenia było ustalenie zasad pracy forum. Po pierwsze grup roboczych poświęconych zarówno konkretnym dziedzinom, w którym realizowane są przedsięwzięcia: gospodarka odpadami, gospodarka wodno-kanalizacyjna, parkingi i oświetlenie uliczne, szpitale, szkoły, transport miejski, linie kolejowe i dworce, budynki socjalne i komunalne, drogi i mosty oraz budynki kubaturowe, a także szpitale (czy szerzej ochrona zdrowia) . Obok nich będą pracowały także zespoły tzw. horyzontalne: ds. finansów i ds. prawnych. Dokonano także wyboru przewodniczącego zespołu, którym został dyrektor Departamentu Krzysztof Siwek. Kolejne spotkanie zespołu zaplanowano na przełom listopada i grudnia.
Solidarna odpowiedzialność, to jednak nie problem?
Drugim celem spotkania był przegląd bieżącego stanu legislacyjnego. Uzgodniono, ze grupa robocza ds. prawnych powinna przeanalizować obecne propozycje zmian w ustawie o ppp (którymi zajmowała się ostatnio sejmowa komisja Przyjazne Państwo – pisaliśmy o tym w DWW, przedstawiciel ZPP był obecny na posiedzeniu komisji) i ustawie o koncesji oraz upzp. Tu ciekawie zabrzmiał głos w dyskusji, prezentujący stanowisko odmienne od kierunku zmian w uppp, których celem jest zlikwidowanie tzw. solidarnej odpowiedzialności wykonawców za realizację etapów projektu. „Ten aspekt nie jest problemem w innych krajach gdzie ppp z powodzeniem się stosuje. Zniesienie zasady solidarnej odpowiedzialności podważy istotę partnerstwa, jako właśnie wspólnego przedsięwzięcia”.
Dziś baseny, parkingi, spalarnie i szpitale, jutro szkoły
W trzeciej części spotkania zaprezentowane zostały przykłady obecnie realizowanych i przygotowywanych w formule ppp projektów. Dla samorządowców powiatowych szczególnie ciekawe było omówienie przygotowania partnerskiego projektu rozbudowy szpitala powiatowego w Żywcu oraz przywołany przykład takiego przedsięwzięcia w Łańcucie. Kolegów z samorządów miejskich zainteresuje z kolei największe obecnie przedsięwzięcie w formule ppp w Polsce tj. budowa spalarni odpadów komunalnych w Poznaniu oraz projekty parkingu, połączenia drogowego oraz budowy szkoły i 5 basenów przyszkolnych we Wrocławiu. Omówimy te przykłady w osobnych tekstach.