Podatki w Europie rosną, jak wynika z badania przygotowanego przez Institut Économique Molinari we współpracy z fundacją New Direction. Celem analizy jest porównanie obciążeń podatkowych oraz wynikających z ubezpieczeń społecznych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także określenie „dnia wolności podatkowej“ dla osób pracujących w tych krajach. Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym pracownik (teoretycznie rozpoczynający pracę 1 stycznia), zarobi wystarczająco dużo, aby spłacić swoje zobowiązanie podatkowe.
Dla mieszkańców Cypru przypada ona najwcześniej, bo już 13 marca, a dla Belgów 4 sierpnia. Polska jest w połowie stawki i do 7 czerwca spłacamy zobowiązania podatkowe.
W Unii Europejskiej rzeczywista stopa opodatkowania wynosi 44,23% w 2011 roku i jest wyższa 0,25% od roku poprzedniego. Wzrost ten jest przede wszystkim wynikiem podwyżek VAT wprowadzonych w 13 państwach członkowskich UE od 2009 roku. Autorzy opracowania podkreślają, że ponad połowa (54,3%) obywateli UE to emeryci, niepełnosprawni, osoby pozbawione praw obywatelskich lub po prostu osoby zbyt młode, które nie są pracownikami, zatem największe obciążenie podatkowe spoczywa na osobach pracujących, a będzie ona wzrastać wraz z procesem starzenia się społeczeństwa.
Opracowanie jest dostępne tutaj