Wskaźnik PKB został opracowany w latach 30. poprzedniego wieku. Przez lata służył do określania postępu gospodarczego krajów, jednak co raz częściej widać jego braki. Nie uwzględnia kwestii środowiskowych czy społecznych. Jak go poprawić? Na to pytanie szukają odpowiedzi uczestnicy inicjatywy "Wyjść poza PKB". Eurodeputowani głosowali w ubiegły wtorek nad sprawozdaniem w tej sprawie. Jego autorka, duńska deputowana Anna Rosbach (Konserwatyści i Reformatorzy) tłumaczy dlaczego PKB nie wszędzie się sprawdza.
PKB było używane jako wskaźnik rozwoju przez ponad 80 lat. Dlaczego przestało wystarczać?
PKB rzeczywiście nie jest już wystarczające. Wystarczy spojrzeć na przykład niektórych państw afrykańskich, które bogate są w takie surowce jak złoto i diamenty, co sprawia, ale ich obywatele żyją w ubóstwie, nie mają ani elektryczności, ani bieżącej wody. Jeśli patrzymy tylko na PKB to są to bardzo bogate kraje, ale pieniądze zawsze trafiają do dyktatorów, nie obywateli. To nie właściwe użycie PKB.
Chce Pani by opracowano nowe wskaźniki. Co powinny uwzględniać?
Chciałabym takich wskaźników, które by mówiły, jakie wykształcenie i pracę mogę otrzymać w danym kraju, ile mogę kupić za moje pieniądze, jak jestem traktowana w przypadku choroby, na jakie życie mogę liczyć na starość.
Ale to tylko moje zdanie. Te pomysły nie trafiły do sprawozdania, bo na tym etapie pracujemy nad podstawowym kompromisem. Jak zostanie przyjęty to wyślemy go do Komisji Europejskiej, która opracuje konkretne rozwiązania.
Potrzebuje takich wskaźników, które będą mogły być zmierzone corocznie przez Eurostat. Więc nie mogą to być takie abstrakcyjne rzeczy jak szczęście czy słońce każdego dnia.
A kiedy te nowe wskaźniki mogłyby zacząć obowiązywać?
Mam nadzieję, że bardzo szybko, bo są potrzebne. Wiele dużych państw UE, takich jak Francja czy Wielka Brytania o tym dyskutuje, a inne poza Unią też się temu przyglądają. UE jest w tej kwestii trochę spóźniona i musimy to nadrobić.
Więcej informacji:
Projekt sprawozdania
Komunikat Komisji Europejskiej
Strona poświęcona projektowi "Wyjść poza PKB" (w języku angielskim)
Źródło: Parlament Europejski