Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będą pieniądze na rozminowywanie polskich lasów

Będą pieniądze na rozminowywanie polskich lasów fotolia.pl

W te wakacje rozpoczną się pierwsze prace terenowe w ramach projektu Lasów Państwowych „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP". 24 maja br. Dyrekcja Generalna LP otrzymała potwierdzenie przyznania dofinansowania na jego realizację.

Jest to już ostatni etap prac przygotowawczych, przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Prace terenowe w nadleśnictwach rozpoczną się w lipcu – sierpniu. Najpierw odbędzie się rozbiórka budynków niegdyś zajmowanych przez wojsko, połączona z uporządkowaniem terenu, m.in. likwidacją dzikich wysypisk śmieci. W przyszłym roku do lasów wejdą saperzy, którzy usuną z nich z niewybuchy i niewypały. Grunt zostanie oczyszczony do głębokości metra.

Prace będą wykonywały prywatne firmy saperskie. – Wojsko Polskie będzie nam pomagać w drobnych pracach, np. przy przewożeniu niebezpiecznych materiałów drogami publicznymi – mówi Zbigniew Filipek, pełnomocnik dyrektora generalnego LP ds. realizacji projektów. – Wojsko ma do spełnienia inne zadania. Interweniuje w nagłych wypadkach, np. gdy ktoś znajdzie w lesie niewypał czy niewybuch.

Nadleśnictwa są już przygotowane na wizytę saperów. W całej Polsce wyznaczono miejsca, w których będą detonowane znalezione materiały wybuchowe. – Miejsca te wyznaczały nadleśnictwa, zostały one potem sprawdzone przez sapera – relacjonuje Zbigniew Filipek. – Wszystko będzie się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dopilnowaliśmy, aby w obszarze rażenia ładunków wybuchowych nie znalazła się linia kolejowa, droga czy zabudowania.

Projekt „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" będzie realizowany na obszarze ponad 20 tys. ha, w 57 nadleśnictwach z terenu 15 regionalnych dyrekcji LP. Jego łączna wartość wynosi 130 mln zł, z czego Unia Europejska da 110,5 mln zł. Jak przewiduje Zbigniew Filipek, projekt zostanie zrealizowany do 2015 r.

Źródło: lasy.gov.pl

Pon., 20 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka