Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowcy piszą do premier w sprawie selektywnej zbiórki odpadów

Samorządowcy piszą do premier w sprawie selektywnej zbiórki odpadów fotolia.pl

- Mamy nadzieję, że uwzględni Pani nasze stanowisko i podejmie działania zmierzające do niewydawania przez ministra środowiska rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, co z jednej strony pozwoli zachować samodzielność gmin, a z drugiej ochroni mieszkańców przed zbytecznym wzrostem opłat – tak piszą ogólnopolskie korporacje samorządowe wchodzące w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w piśmie do Beaty Szydło.

28 września na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej list został przekazany przez Marka Olszewskiego, współprzewodniczący KWRiST, przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP na ręce wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Sebastiana Chwałka.

W piśmie tym samorządowcy zwracają się z prośbą o podjęcie pilnych działań dotyczących procedowanego obecnie w Ministerstwie Środowiska projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które w ich ocenie zmierza do ograniczenia samodzielności gmin w realizacji obowiązkowego zadania własnego, jakim jest utrzymanie porządku i czystości w gminie.

- Przedmiotowe rozporządzenie, do wydania którego Minister Środowiska – zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – nie jest zobowiązany (ma ono charakter fakultatywny!), w sposób istotny wpłynie na sposób odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w większości gmin w Polsce. W przypadku mieszkańców blisko 640 gmin – w tym kierowanej niegdyś przez Panią Premier gminie Brzeszcze – zmiany te będą miały charakter rewolucyjny. Tym samym zaprzepaszczone zostaną dotychczasowe działania podejmowane w tym zakresie przez gminy – wynika z listu.

Planowane przez Ministerstwo Środowiska zmiany bezpośrednio przełożą się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości. W niektórych gminach będą one dodatkowo skutkowały koniecznością obciążenia mieszkańców kosztami zakupu nowych pojemników przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych.

Projekt przedmiotowego rozporządzenia – zdaniem strony samorządowe j- zawierający błędy merytoryczne - uzyskał jednoznacznie negatywną opinię organizacji jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład KWRiST. Pisaliśmy o tym tutaj.

Spotkał się także z krytyką licznych gmin, które samodzielnie występowały do Ministerstwa z uwagami w przedmiotowym zakresie. Pomimo licznych argumentów strony samorządowej Ministerstwo Środowiska postanowiło kontynuować nad nim prace prowadzące do jego wydania, ignorując powszechną opinię samorządów, a także lekceważąc ich dotychczasowy dorobek.

Pt., 30 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska