Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Symbole samorządowe (2). Powiat Moniecki

Symbole samorządowe (2). Powiat Moniecki fotolia.pl

Symbole samorządowe takie jak herb, flaga czy pieczęć są ważne dla wszystkich samorządów, gdyż służą zarówno integracji lokalnego środowiska, jak i jego promocji, będąc jednocześnie wyróżnikami samorządowych ojczyzn.

Swoje symbole samorządowe posiada również powiat moniecki, przyjrzyjmy się zatem bliżej ich historii i znaczeniu.
    
Prace nad uchwaleniem symboli

Prace nad uchwaleniem własnych symboli powiatu monieckiego rozpoczęły się 9 maja 2011 r. W tym dniu z Panem Pawłem Dudzińskim podpisano umowę o dzieło na opracowanie projektów graficznych herbu, flagi, sztandaru, baneru oraz pieczęci Powiatu Monieckiego wraz z uzasadnieniem historyczno – heraldycznym.

27 czerwca 2011 r. Pan Paweł Dudziński opracował projekty graficzne symboli Powiatu Monieckiego i przesłał je na adres Starostwa Powiatowego w Mońkach celem ich akceptacji. 4 lipca 2011 r. wystosowano pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o wyrażenie opinii na temat wzoru (projektu) symboli Powiatu Monieckiego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawił przesłany wzór (projekt) symboli do opinii Komisji Heraldycznej 22 lipca 2011 r. Po dwukrotnych obradach nad projektami symboli Powiatu Monieckiego Komisja Heraldyczna 9 września 2011 r. przedstawiła ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej pozytywną opinię w sprawie projektów herbu, flagi, sztandaru, baneru oraz pieczęci Powiatu Monieckiego (Uchwała nr 132-1793/O/2011 Komisji Heraldycznej z dnia 9 września 2011 r. w sprawie projektów herbu, flagi, sztandaru, baneru oraz pieczęci Powiatu Monieckiego).

3 października 2011 r. do Starostwa Powiatowego w Mońkach wpłynęło pismo Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji informujące o pozytywnym zaopiniowaniu projektów symboli Powiatu Monieckiego. Następnie organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia symboli Powiatu Monieckiego: herbu, flagi, baneru, sztandaru, oraz pieczęci.

Heraldyka Powiatu Monieckiego (rys historyczny, znaczenie symboli i barw)

Na terenie powiatu heraldyka związana jest od początków dziejów ze stosunkami własnościowymi tych ziem. Pierwotnie należała do książąt mazowieckich – czerskich następnie warszawskich i posiadała ich herby własnościowe. Przechodząc pod władztwo książąt litewskich utożsamia się z ich znakami rodowymi.

Następnymi właścicielami terenów obecnego powiatu był Gliński h. własnego oraz Radziwiłłowie h. Trąby. W XVI w. obszar powiatu stał się domeną królewską z herbami przypisanymi poszczególnym władcom. Pod koniec XVII w. tereny południowe powiatu zostały zastawione i stały się własnością różnych właścicieli.

Współczesna heraldyka samorządowa odwołuje się, do występującej tylko w Polsce, zasady heraldycznej: szlacheckiej, ziemskiej oraz miejskiej – datowanej od drugiej połowy XIII do połowy XVI wieku, która to charakteryzowała się jednobarwnym polem tarczy z jednym lub dwoma znakami heraldycznymi.  

Biorąc pod uwagę używane na terenie powiatu herby samorządowe oraz ich historię zasadnym jest powrócić do dwóch najstarszych herbów miejskich z terenu powiatu tj. Goniądza i Knyszyna. Odnosiły się one do fauny jaka żyła na tutejszym terenie w okalających bagnach i puszczach. Wybór łosia jest konsekwencją dotychczasowej symboliki występującej na terenie obecnego powiatu. Łoś obecnie jak i w przeszłości królujący na tych obszarach symbolizuje królewskie zwierzę, jak i bagienny charakter powiatu.

Rozpatrując przeszłość regionu, jego położenie na styku Mazowsza i Podlasia przedstawia dwa przedmioty heraldyczne symbolizujące styk dwóch regionów, z podziałem pola tarczy charakterystycznych dla herbu województwa podlaskiego z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pola tarczy – czerwone, w części prawej książęcy Orzeł Biały, mazowiecki. Po lewej stronie srebrny wizerunek łosia o złotych rogach i racicach w pozycji wspiętej. Dobór barw: srebra (bieli), złota (żółci) i czerwieni jest nawiązaniem do barw państwowych Orła Białego i zarazem Mazowsza, z którym to region ten był identyfikowany od średniowiecza do czasów nowożytnych.

Herb Powiatu Monieckiego

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

Herb Powiatu Monieckiego przedstawia tarczę jednobarwną – czerwoną. W prawej połowie patrząc od strony godła (tj. kierunek, w którym patrzy orzeł) znajduje się orzeł srebrny ze złotym dziobem i szponami, w lewej połowie łoś wspięty srebrny ze złotym porożem i kopytami. Dobór barw: srebra (bieli), złota (żółci) i czerwieni.

Flaga Powiatu Monieckiego

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

Flaga Powiatu Monieckiego przedstawia płat tkaniny o proporcjach 5/8, dzielony pionowo na dwie części. W części czołowej płata barwy czerwonej godła Powiatu: orzeł biały z żółtym dziobem i szponami oraz łoś wspięty biały z żółtym porożem i kopytami. Część swobodna podzielona na siedem poziomych pasów na przemian czerwonych i żółtych.

Baner Powiatu Monieckiego

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

Baner Powiatu Monieckiego występuje w kształcie prostokąta o proporcjach 1:4, dzielony w pas (poziomo) w proporcjach 1:4. Górny pas w barwie czerwonej z godłami Powiatu Monieckiego, a dolny – podzielony na siedem pionowych pasów na przemian czerwonych i żółtych.

Sztandar Powiatu Monieckiego

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

Sztandar Powiatu Monieckiego przedstawia dwie strony płata materiału w formie kwadratu o wielkości 100 cm, obwiedzione frędzlą złotą o długości 8 cm, przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą w kształcie szyszki sosny koloru złotego. Na prawej stronie sztandaru barwy czerwonej, pośrodku widnieje znak Rzeczypospolitej Polskiej – Orzeł Biały, bez tarczy. Na lewej stronie sztandaru barwy białej widnieje pośrodku herb Powiatu Monieckiego oraz napis złoty ułożony w następujący sposób: napis POWIAT umieszczony jest równolegle nad herbem powiatu, natomiast napis MONIECKI jest napisem półkolistym umieszczonym pod herbem powiatu. W dolnych narożnikach płata znajdują się daty: 1954 oraz 1999 o barwie złotej – są to daty utworzenia Powiatu Monieckiego.

Pieczęcie Powiatu Monieckiego

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

Pieczęcie Powiatu Monieckiego średnica wynosi po 36 mm każda. W polu pieczęcie zawierają godło herbu Powiatu Monieckiego bez tarczy herbowej oraz następujące napisy ułożone w dwóch półłukach oddzielonych dwiema sześciopromiennymi gwiazdkami: STAROSTA MONIECKI i POWIAT MONIECKI.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Mońkach


Drodzy Samorządowcy, jeśli chcecie, aby na stronach Dziennika Warto Wiedzieć opublikowane zostały symbole samorządowe Waszego powiatu prosimy o przesyłanie materiałów z tym związanych na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 8 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa