Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relacja ze wspólnego posiedzenia Zespołu ds. międzynarodowych i Zespołu ds. ustrojowych KWRiST

Relacja ze wspólnego posiedzenia Zespołu ds. międzynarodowych i Zespołu ds. ustrojowych KWRiST fotolia.pl

Projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 oraz ryzyko likwidacji regionalnych programów operacyjnych na rzecz programów narodowych, w perspektywie finansowej na lata 2028-2034, zdominowało październikowe połączone posiedzenie Zespołu ds. do spraw Międzynarodowych Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej oraz Zespołu do spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych.

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 ma być dokumentem zakreślającym pewną wizję naszego kraju i tego jak będzie funkcjonował za 25 lat. Tezy i kierunki zaprezentowane w dokumencie mogą się wydawać trudne do osiągnięcia, niemniej jednak trudno nie zgodzić się co do zasady z tym, że Polska będzie musiała zmierzyć się z różnymi problemami takimi jak zapewnienie realnego prawa do mieszkania, zmiany funkcjonowania i roli systemu edukacji, bezpieczeństwa energetycznego itp., o których trzeba myśleć już teraz. Konsultacje dokumentów trwały od kilku miesięcy. To co budziło wątpliwości to zaproponowana koncepcja hierarchizacji miast. Generalnie jednak projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony samorządowej. Z uwagi na brak reprezentacji niektórych organizacji ze strony samorządowej, ostateczne opiniowanie projektu odłożono na posiedzenie plenarne KWRiST.

W sprawach różnych pojawił się temat zakusów UE odnośnie odejścia w kolejnej perspektywie finansowej od regionalnych programów operacyjnych na rzecz programów narodowych. Minister Karnowski zapewnił, że w tym względzie stanowisko Polski jest jednoznaczne i że nie będzie zgody na odejście od decentralizacji wydatkowania środków w ramach funduszy UE. Temat jest szczególnie istotny dla samorządu województw, których potencjał w dużej mierze został zbudowany dzięki zarządzaniu programami regionalnymi. Dla powiatów i gmin temat też nie jest bez znaczenia. Fundusze regionalne pozwalają powiem w lepszym zakresie dostosować kierunek interwencji do specyficznych potrzeb danego regionu.

Na posiedzeniu pozytywnie zaopiniowano:

  1. projekt „Programu Rozwoju Roztocza - województwo lubelskie”;
  2. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy  i Zwiększania Odporności kwalifikujących się do objęcia wsparciem o charakterze bezzwrotnym oraz w ramach których wsparcie zwrotne przyznawane w formie pożyczki może podlegać umorzeniu.
Pt., 18 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel