Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

CEPIK, eIDAS - owocne obrady

CEPIK, eIDAS - owocne obrady fotolia.pl

Bardzo bogaty porządek obrad miało poniedziałkowe posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W niespełna dwie godziny członkowie Zespołu omówili i zaopiniowali 14 projektów rozporządzeń, w tym wdrażające rozporządzenie eIDAS oraz kolejną partię rozporządzeń tzw. CEPIKowych.

W pierwszej kolejności omówiono:

  • projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej,
  • projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie zasad i warunków potwierdzania, przedłużania ważności, unieważniania oraz wykorzystania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej,
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Ministerstwo Cyfryzacji),
  • projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do identyfikacji użytkowników,
  • projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Ministerstwo Cyfryzacji).

Samorządowcy pytali o plany resortu w zakresie wprowadzania w życie eIDAS. Ostatecznie, pomimo zastrzeżeń, z uwagi na krótki okres czasu pozostały do wdrożenia rozporządzenia eIDAS (z dniem 1 lipca 2016 roku), propozycje resortu cyfryzacji zaopiniowano pozytywnie.

W następnej części spotkania pozytywnie zaopiniowano rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie maksymalnych stawek opłat za ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego nakładanych przez muzea państwowe i muzea samorządowe. O tym projekcie pisaliśmy tutaj.

Wstępną akceptację strony samorządowej (dla przeprowadzenia pilotażu i testów) uzyskały projekty rozporządzeń związanych ze zmianami w CEPIK, tj.: rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych oraz projekt rozporządzenia w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych. Jednocześnie Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła, że w razie potrzeby rozporządzenia zostaną poprawione i dostosowane do ostatecznej wersji platformy CEPIK, oczywiście z udziałem samorządowców.

Pozytywną opinię uzyskały również projekty dot. CEPIK autorstwa resortu infrastruktury. Pod warunkiem uwzględnienia uwag Związku Powiatów Polskich, uzgodniono projekty rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.

Jako ostatnie, członkowie zespołu analizowali rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie udostępniania kanału technologicznego przez zarządców dróg publicznych oraz wysokości stawek opłat za udostępnianie kanału technologicznego (więcej o rozporządzeniu tutaj). Projekt został zaopiniowany pozytywnie.

Sob., 25 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka