Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czerwcowe postulaty starostów pomorskich

Czerwcowe postulaty starostów pomorskich fotolia.pl

Krytyka pomysłu utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz konieczność uregulowania sytuacji prawnej usuniętych pojazdów to stanowiska podjęte przez Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.

8 czerwca 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Słupsku odbył się konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.

Obecna na spotkaniu Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia wygłosiła prezentację  na temat map potrzeb zdrowotnych. Jak tłumaczyła, na ich podstawie będą opracowywane priorytety ochrony zdrowia każdego województwa. Mapy mają być szczególnie pomocne w podejmowaniu decyzji zarządczych i ich weryfikacji.

Natomiast Jakub Ciołek, podinspektor w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przedstawił informację na temat dotacji unijnych na ochronę zdrowia w kontekście stanu prac nad tworzeniem map potrzeb zdrowotnych.

Zgromadzeni rozmawiali także o planowanych utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Starostowie przyjęli w tej sprawie stanowisko. Wyrażają w nim swój niepokój. W ich ocenie utworzenie Inspekcji, w skład której miałyby wejść trzy inne – podlegle resortowi rolnictwa (Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) jest niczym innym, jak kolejną próbą reorganizacji dobrze funkcjonującego systemu bezpieczeństwa żywności i żywienia zmierzającą do rozbicia struktur Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Tymczasem w ocenie starostów Państwowa Inspekcja Sanitarna działa profesjonalnie. – Inspekcja cieszy się wysoką oceną Komisji Europejskiej i jej ekspertów merytorycznych, co daje potwierdzenie w raportach pomisyjnych FVO - czytamy w stanowisku. Także i kontrole Najwyższej Izby Kontroli dowodzą, że instytucja ta działa prawidłowo.

Proponowane zmiany są nieuzasadnione a co więcej, nie wskazują rozwiązań dotyczących losów pracowników wykonujących kontrole w obszarze nadzoru z stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W porządku obrad znalazły się także zagadnienia dotyczące podejmowane działania w regionie na rzecz edukacji, w tym realizacja przedsięwzięć strategicznych. Omówiła je Dorota Granoszewska-Babiańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Natomiast Danuta Grodzicka – Kozak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcała samorządy do skorzystania z dostępnych dotacji na ochronę bioróżnorodności i ochronę środowiska.

Dodatkowo na spotkaniu przedstawiono projekt pt. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnictwa oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Ma on na celu wyeliminowanie zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz wsparcie w dążeniu do pełnej realizacji zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych.

Starostowie przyjęli także stanowisko w sprawie uregulowania sytuacji prawnej pojazdów usuniętych z dróg. Jest ono zbieżne ze stanowiskiem Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich podjętym 1 czerwca br. w Ossie, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: SP w Malborku

Sob., 25 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska