Krytyka pomysłu utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz konieczność uregulowania sytuacji prawnej usuniętych pojazdów to stanowiska podjęte przez Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.
8 czerwca 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Słupsku odbył się konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.
Obecna na spotkaniu Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia wygłosiła prezentację na temat map potrzeb zdrowotnych. Jak tłumaczyła, na ich podstawie będą opracowywane priorytety ochrony zdrowia każdego województwa. Mapy mają być szczególnie pomocne w podejmowaniu decyzji zarządczych i ich weryfikacji.
Natomiast Jakub Ciołek, podinspektor w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przedstawił informację na temat dotacji unijnych na ochronę zdrowia w kontekście stanu prac nad tworzeniem map potrzeb zdrowotnych.
Zgromadzeni rozmawiali także o planowanych utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Starostowie przyjęli w tej sprawie stanowisko. Wyrażają w nim swój niepokój. W ich ocenie utworzenie Inspekcji, w skład której miałyby wejść trzy inne – podlegle resortowi rolnictwa (Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) jest niczym innym, jak kolejną próbą reorganizacji dobrze funkcjonującego systemu bezpieczeństwa żywności i żywienia zmierzającą do rozbicia struktur Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Tymczasem w ocenie starostów Państwowa Inspekcja Sanitarna działa profesjonalnie. – Inspekcja cieszy się wysoką oceną Komisji Europejskiej i jej ekspertów merytorycznych, co daje potwierdzenie w raportach pomisyjnych FVO - czytamy w stanowisku. Także i kontrole Najwyższej Izby Kontroli dowodzą, że instytucja ta działa prawidłowo.
Proponowane zmiany są nieuzasadnione a co więcej, nie wskazują rozwiązań dotyczących losów pracowników wykonujących kontrole w obszarze nadzoru z stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W porządku obrad znalazły się także zagadnienia dotyczące podejmowane działania w regionie na rzecz edukacji, w tym realizacja przedsięwzięć strategicznych. Omówiła je Dorota Granoszewska-Babiańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Natomiast Danuta Grodzicka – Kozak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcała samorządy do skorzystania z dostępnych dotacji na ochronę bioróżnorodności i ochronę środowiska.
Dodatkowo na spotkaniu przedstawiono projekt pt. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnictwa oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Ma on na celu wyeliminowanie zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz wsparcie w dążeniu do pełnej realizacji zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych.
Starostowie przyjęli także stanowisko w sprawie uregulowania sytuacji prawnej pojazdów usuniętych z dróg. Jest ono zbieżne ze stanowiskiem Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich podjętym 1 czerwca br. w Ossie, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Źródło: SP w Malborku