Do Parlamentu Europejskiego wpływają tysiące petycji od obywateli Unii Europejskiej. Na podstawie art. 227 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, każdy ma prawo zgłosić łamanie unijnego prawa do Parlamentu Europejskiego. Już w pierwszym roku istnienia Parlamentu w 1958 roku z tego prawa skorzystał Holender, który chciał odszkodowania za oszustwo w handlu złomem, którego padł ofiarą.
W zeszłym roku aż 1655 spraw trafiło do eurodeputowanych. W 2010 r. najwięcej petycji napłynęło z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Rumunii. Osoby składające petycje były najczęściej narodowości niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej, rumuńskiej i polskiej. Najrzadziej petycje składają Estończycy, Słoweńcy, Słowacy.
Sprawy poruszane w petycjach najczęściej dotyczyły ochrony środowiska, praw podstawowych, rynku wewnętrznego, sprawiedliwości i transportu. Coraz częściej skargi składane są do PE drogą elektroniczną, a nie tradycyjną pocztą.
Petycję może złożyć każdy obywatel Unii Europejskiej, osoba zamieszkała w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także członek stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, organizacji (osoba fizyczna lub prawna) z siedzibą w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Przedmiot petycji musi odnosić się zagadnień leżących w zakresie zainteresowań lub kompetencji Unii Europejskiej, które dotyczą Państwa bezpośrednio, takich jak:
- państwa praw, jako obywateli Unii Europejskiej, określonych w traktatach,
- ochrony środowiska naturalnego,
- ochrony konsumentów,
- swobodnego przepływu osób, towarów i usług oraz rynku wewnętrznego,
- zatrudnienia i polityki społecznej,
- wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych,
- innych problemów związanych z wprowadzaniem w życie prawa UE.
Petycję można złożyć za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną (formularz elektroniczny). Dokument powinien być wyczerpujący i zawierać fakty istotne dla przedstawianego problemu, należy jednak unikać podawania zbędnych szczegółów (można dołączyć streszczenie sprawy). Powinien ona być napisana w jasny i czytelny sposób. Rozpatrywaniem skarg zajmuje się Komisji Petycji, która ma uprawnienia w zakresie obsługi petycji oraz opracowania do każdej z nich zaleceń i wniosków. Komisja Petycji składa się z 34 członków.
W przyszłym roku mieszkańcy UE zyskają nowe narzędzie. W życie wejdą przepisy dotyczące inicjatywy obywatelskiej. Obywatele będą musieli zebrać milion podpisów w co najmniej siedmiu państwach Unii. To pozwoli im na przedstawienie własnej inicjatywy legislacyjnej. Komisja Europejska będzie miała trzy miesiące na jej ocenę i przedstawienie kroków, jakie zamierza podjąć.