Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Profesjonalna obsługa rady (cz. 2) Zwołanie pierwszej sesji (I)

Profesjonalna obsługa rady (cz. 2) Zwołanie pierwszej sesji (I) fotolia.pl

Odbyły się wybory, skład rady powiatu jest znany. Biuro obsługujące radę powiatu powinno  dobrze przygotować się do odbycia pierwszych obrad. Jest to szczególne wydarzenie, bowiem rada nie ma  "gospodarza" – przewodniczącego. Ma dopiero zostać wybrany. A zatem na jednostce obsługującej organ, bardziej niż w każdym innym przypadku, ciąży obowiązek dopilnowania szczegółów organizacyjnych i przygotowania materiałów na posiedzenie.

Z kim ustalać szczegóły pierwszego posiedzenia?

Ustalenie tego kto jest właściwy do zwołania pierwszej sesji jest istotne, bowiem to właśnie z tą osobą należy ustalać wszelkie sprawy dotyczące przygotowania materiałów, ustalenia miejsca i daty obrad, zawiadomień.

W zależności od trybu, w jakim wybrano radę, pierwszą sesję zwołuje:

  1. Gdy rada jest wybrana po upływie 4-letniej, pełnej kadencji poprzedniej rady (art. 15 ust. 3) - zwołuje komisarz wyborczy,
  2. Gdy rada jest wybierana w wyniku wyborów przedterminowych, wskutek rozwiązania rady lub odwołania jej przed upływem kadencji zarówno w trybach przewidzianych w ustawie o samorządzie powiatowym, jak i w ustawie o referendum lokalnym - osoba, którą Prezes Rady Ministrów wyznaczył do pełnienia funkcji organów powiatu.
  3. W przypadku, gdy sesje nie zostaną zwołane w trybie pierwszym i drugim – komisarz wyborczy,
  4. W przypadku zwołania rady powiatu powstałego w wyniku połączenia powiatów lub rady nowoutworzonego powiatu  - komisarz wyborczy.

Kiedy doręczyć zawiadomienia?

Data wysłania zawiadomień powinna być również dostosowana do trybu, o którym mowa powyżej. Ustawodawca przewidział bowiem odmienne terminy, w których winny się odbyć pierwsze sesje w poszczególnych przypadkach, i tak:

  • gdy sesję zwołuje komisarz rady wybranej w trybie "normalnym", sesja ta winna odbyć się nie później niż 7 dnia po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą wyników wyborów (nie licząc dnia ogłoszenia tych wyników),
  • gdy sesję zwołuje osoba wyznaczona przez premiera, sesja ta winna odbyć się nie później niż 7 dnia ogłoszenia wyników wyborów do danej rady,
  • gdy sesję zwołuje komisarz, sesja ta winna się odbyć w dniu przypadającym w ciągu 21 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów dla całego kraju (w przypadku upływu terminu określonego w ust. 3 lub w przypadku wyborów przedterminowych do danej rady, na dzień przypadający w ciągu 21 dni po ogłoszeniu wyników wyborów do tej rady),
  • gdy sesję zwołuje komisarz dla powiatu powstałego lwskutek połączenia powiatów lub utworzenia nowego powiatu- na dzień przypadający w terminie 7 dni od dnia powstania powiatu.

Każda osoba przygotowująca pierwsze posiedzenie musi pamiętać, by zawiadomić członków rady z odpowiednim wyprzedzeniem tak, by wszyscy mieli szansę stawić się na pierwszej sesji organu.

Sob., 12 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka