Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

XVIII posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej już za nami

XVIII posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej już za nami fotolia.pl

O tym jak budować informację przestrzenną tak, aby była jak najlepsza dla użytkowników rozmawiali uczestnicy październikowego posiedzenia Rady IIP.

Wydarzenie odbyło się 4 listopada br. w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie. Posiedzenie miało charakter otwarty i poprzedziło XXV konferencję Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, która miała miejsce 5 i 6 listopada.

Posiedzeniu Rady przyświecało hasło „Zarządzanie danymi przestrzennymi ukierunkowane na użytkownika". Na wstępie prof. Jerzy Gaździcki, przewodniczący Rady opowiedział o roli oraz celach tego gremium.

Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej działa przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji jako ministrze właściwym do spraw administracji publicznej koordynującym tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie tej infrastruktury. Do zadań Rady należy opiniowanie projektów aktów prawnych, standardów, przedsięwzięć organizacyjnych, naukowych i edukacyjnych, planów i sprawozdań dotyczących infrastruktury, w tym dotyczących koordynacji i współdziałania oraz kontaktów z Komisją Europejską. Ponadto jej rolą jest występowanie z inicjatywami dotyczącymi usprawnienia infrastruktury pod względem organizacyjnym i technicznym oraz rozszerzenia jej zakresu tematycznego. W jej skład wchodzą przedstawiciele organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych. Jej członkiem jest m.in. Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki.

Następnie Kazimierz Bujakowski, Główny Geodeta Kraju przypomniał kilka najistotniejszych pojęć związanych z zarządzaniem przestrzenią. Tłumaczył m.in. czym są dane referencyjne. – Dane referencyjne to dane opisujące cechę informacyjną obiektu pierwotnie wprowadzonego do rejestru publicznego w wyniku określonego zdarzenia z domniemania opatrzone atrybutem autentyczności – wyjaśniał.

Zaraz po tym odbyła się pierwsza z trzech sesji tematycznych posiedzenia. Była poświęcona osiągnięciom, doświadczeniom i zamierzeniom organów wiodących w zakresie udostępniania oraz promocji użytkowania zbiorów i usług danych geoprzestrzennych. Jako pierwszy przemawiał Janusz Dygaszewicz z Głównego Urzędu Statystycznego, opowiadając zgromadzonym o tym jak wygląda portal geostatyczny www.geo.sat.gov.pl .

- Portal to nowoczesne rozwiązanie do kartograficznej prezentacji wynikowych informacji statystycznych pozyskanych w spisach powszechnych tj. Powszechnym Spisie Rolnym 2010 i Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 oraz Banku Danych Lokalnych – mówił. Korzystanie z portalu jest nieodpłatne, dotyczy to także wersji mobilnej. Jak podkreślał Dygaszewicz, zachęcając do korzystania z portalu, spełnia on standardy europejskie.

Robert Kowalczyk z resortu rolnictwa wyjaśnił jak gromadzone są dane przestrzenne obejmujące obiekty rolnicze oraz akwakultura. Przedstawiciele Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wyjaśnili z kolei jak działa geoportal GIOŚ. O doświadczeniach w zakresie budowy architektury instytucji mówili Dorota Kazanecka-Pieńkosz i Mateusz Hordejuk występujący z ramienia Głównego Geologa Kraju. – Chcemy połączyć siły wszystkich wiodących organów i współpracować z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji – zapowiadał Hordejuk. Jako ostatni w tej sesji prezentację przedstawił Arkadiusz Kołodziej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która dotyczyła osiągnięć i planów związanych z budową infrastruktury informacji przestrzennej w obszarach chronionych, jakimi są zabytki. – Do tej pory nie było stworzenie mapy zabytków nieruchomych. Obecnie zbliżamy się do tego, aby w jednym miejscu w przyjazny sposób zgromadzić te dane – relacjonował.

Druga sesja była okazją do zaprezentowania przez samorządy stosowanych przez nie systemów informatycznych implementujących dyrektywę INSPIRE. Swoje wystąpienia mieli tutaj przedstawiciele 7 urzędów, w tym śląskiego, małopolskiego, opolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego. Jak wszyscy zgodnie podkreślali, bardzo dużą rolę w tworzeniu map na tym poziomie odgrywają powiaty. Gromadzą dane, umiejętnie korzystają też po środki unijne na dofinansowanie zadań z zakresu geodezji i kartografii. Na przykład w województwie śląskim w bieżącym roku tylko dwa powiaty nie mają jeszcze węzłów powiatowych. Jednak wystąpiły już o dotacje. W województwie opolskim wszystkie powiaty cyklicznie zasilają geoportal. Współpraca w tym regionie opiera się na zasadzie równości partnerów, wzajemnych korzyściach oraz ukierunkowaniu na użytkownika.

Trzecia sesja dotyczyła kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego i średniego oraz upowszechniania wiedzy w dziedzinie geoinformacji w Polsce. Nauka w tej dziedzinie może być wspierana środkami zewnętrznymi, np. pochodzącymi z funduszy norweskich. Najczęściej łączy wiedzę geograficzną, kartograficzną, geodezyjną i informatyczną. Kierunki są praktyczne, dają duże możliwości znalezienia zatrudnienia po ich ukończeniu.

Czw., 5 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska