Już niedługo powiaty będą wdrażać system bezpłatnego poradnictwa prawnego. ZPP podpowiada jak optymalnie to zrobić.
Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej nakłada na powiaty nowe zadanie – związane z udzielaniem nieodpłatnych porad prawnych. Dzięki wytężonej pracy Związku Powiatów Polskich uchwalona ustawa ma postać znacznie przyjaźniejszą samorządom niż jej pierwotny projekt. Mimo to końcowy kształt ustawy i tak jest jeszcze daleki od ideału. Dlatego mając na uwadze potrzebę udzielenia powiatom wsparcia także w zakresie wyjaśnienia wszystkich przepisów regulujących to zadanie Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu ZPP podjął decyzję o opracowaniu specjalnego poradnika.
- Mam nadzieję, że pomoże on w efektywnym uruchomieniu systemu nieodpłatnego poradnictwa prawnego. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia społeczeństwa, lecz również i powiatów jako jednostek samorządu terytorialnego. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu powiaty otrzymały do realizacji nowe zadanie z zakresu administracji świadczącej; zadanie, które prawidłowo realizowane, może przyczynić się do zwiększenia poparcia dla idei powiatów w społeczeństwie – mówi Ludwik Węgrzyn.
Podręcznik przeznaczony jest dla wszystkich Członków ZPP.
Zainteresowani mogą wysłać informację o zapotrzebowaniu na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Podręcznik udostępniany jest tylko w wersji elektronicznej.