Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona bioróżnorodności priorytetem

Ochrona bioróżnorodności priorytetem fotolia.pl

Komisja Europejska przedstawiła nową strategię ochrony i poprawy stanu różnorodności biologicznej w Europie na lata 2011-2020.  Celem jest obniżenie do roku 2020 wskaźnika wymierania gatunków, odtworzenie naturalnych ekosystemów w UE oraz podjęcie wysiłków, aby zapobiec problemowi o skali ogólnoświatowej.

Utrata bioróżnorodności, to obok zmian klimatycznych, jedno z najpoważniejszych zagrożeń ekologicznych.  Wskaźnik wymierania gatunków około 1000 razy przekracza naturalne tempo, głównie na skutek działalności człowieka. W UE około 25 proc. gatunków zwierząt, w tym ssaków, płazów, gadów, ptaków i motyli, jest zagrożone wyginięciem, a 88 proc. ławic ryb jest nadmiernie eksploatowanych lub w znacznym stopniu uszczuplonych. Zaledwie 17 proc. ocenianych siedlisk i  gatunków ma właściwy stan ochrony.  Głównymi przyczynami utraty różnorodności biologicznej w UE są zmiany w użytkowaniu gruntów, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna eksploatacja zasobów, niekontrolowane rozprzestrzenianie się gatunków obcych oraz zmiana klimatu.

Strategia na poziomie UE jest niezbędna, aby pomóc rządom w skoordynowaniu działań, których celem jest ochrona gatunków i siedlisk.  Będzie ona bazować na sieci Natura 2000 , która składa się z 25 tys. obszarów ochrony przyrody stanowiących 18 proc. powierzchni UE.  Planowane działania koncentruje się wokół sześciu priorytetów i związanych z nimi działań.

Priorytety te obejmują:

  • wzmocnienie przepisów UE w zakresie ochrony ptaków i siedlisk 
  • utrzymanie i rozwój ekosystemów - odtworzenie co najmniej 15 proc. obszarów, które poniosły straty 
  • zapewnienie udziału sektora rolnictwa i leśnictwa w wysiłkach na rzecz poprawy bioróżnorodności 
  • zagwarantowanie zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa do roku 2015, poprzez ograniczenie połowów do wielkości określonych naukowo - problem zbyt intensywnej eksploatacji i kurczenia się dotyczy obecnie 88 proc. zasobów rybnych w UE 
  • zwalczanie inwazji obcych gatunków na siedliska - zagrażają one obecnie 22 proc. rodzimych gatunków w UE 
  • wzmożenie wysiłków ze strony UE na rzecz niedopuszczenia do ogólnoświatowej utraty różnorodności biologicznej. 

Strategia trafi teraz pod obrady Parlamentu  Europejskiego.

Pon., 9 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna