Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strażacy PSP otrzymają większe dodatki za wieloletnią służbę

Strażacy PSP otrzymają większe dodatki za wieloletnią służbę fotolia.pl

Taką zmianę Sejm wprowadził w ramach nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Ma ona zachęcić funkcjonariuszy PSP do dłuższego pozostawania w służbie. Chodzi przede wszystkim o strażaków, którzy podjęli służbę po 31 grudnia 2012 r. oraz tych, którzy mają ponad 20-letni okres służby.

W nowelizacji zapisano, że tak jak do tej pory uposażenie zasadnicze będzie wzrastać o 2 proc. – po dwóch latach służby i dalej za każdy następny rok o 1 proc., aż do 20 proc. po 20 latach. Natomiast przyjęte zmiany dotyczą okresu po 20 latach służby. Strażackie uposażenie ma rosnąć o 2 proc. za każde następne 2 lata powyżej 20 lat, aż do 32 proc. po 32 latach służby. Natomiast po 35 latach służby wysługa strażaka wyniesie 35 proc. uposażenia.

W nowelizacji znalazły się też regulacje dotyczące zasad przyznawania strażakom PSP płatnego urlopu szkoleniowego związanego z egzaminami lub pracą dyplomową. Przyjęto następujące okresy urlopów szkoleniowych: 21 dni (ostatni rok studiów I-go lub II-go stopnia), 7 dni (szkoły policealne, studia podyplomowe), 1 dzień – na egzamin z każdego przedmiotu nauczania, jednak nie więcej niż 6 dni w roku szkolnym lub akademickim.

Strażakowi, który pobiera naukę bez tzw. skierowania, urlop szkoleniowy będzie udzielony, jeśli przemawia za tym interes służby (np. gdy poziom i kierunek kształcenia jest zbieżny z wymaganiami na zajmowanym lub przewidzianym do zajęcia stanowisku).

Zgodnie z nowelizacją nabór do służby będzie otwarty i konkurencyjny. Przyjęcie kandydata poprzedzi postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego komisja oceni, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby. Organizacja i sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych.

Następnie ustawa zostanie przesłana do Senatu.

Źródło: Sejm RP

Pt., 5 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka