Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regranting - czyli jak może zaoszczędzić samorząd

Regranting - czyli jak może zaoszczędzić samorząd fotolia.pl

Pojęcie Regrantingu powinno być wszystkim instytucjom zajmującym się działalnością pożytku publicznego świetnie znane. Stosowanie tego mechanizmu jest możliwe bowiem od 2010 roku. Jednak ze względu na zbyt ogólne brzmienie przepisu w istocie nie zafunkcjonował on w porządku prawnym, tak jak wnioskowały o to organizacje na etapie konsultacji społecznych.

Obecnie w ramach prac nad kolejną nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, przepisy dotyczące Regrantingu  zostały uszczegółowione i trwają nad nimi intensywne prace w sejmie.

Co to jest Regranting?

To procedura zlecenia zadania publicznego polegająca na przekazaniu dotacji otrzymanej przez organizację pozarządową uczestniczącą w konkursie innym organizacjom pozarządowym, które w tym konkursie bezpośrednio nie brały udziału.

Korzyść dla samorządu?

Tak i to bardzo wymierna. Organ administracji przekazuje dotację na rzecz operatora projektu (organizacji pożytku publicznego) tym samym ona zajmuje się dalszym rozdzielaniem środków pomiędzy inne podmioty, czyli realizatorów projektu w celu realizacji przez nie zadania publicznego. Tym samym organ administracji publicznej zwolniony jest z obowiązków wynikających z rozpatrywania poszczególnych pojedynczych ofert oraz zawierania z tymi podmiotami umów. Wiąże się to ze znacznym zminimalizowaniem kosztów zarówno urzędników jak i kosztami stricte finansowymi. Środki finansowe przekazywane przez operatora projektu dalszej organizacji, czyli realizatorowi nie stanowią już środków publicznych w rozumieniu ustawy.  Oznacza, że cała odpowiedzialność za zadanie spoczywa na operatorze projektu, czyli organizacji, która ma bezpośrednią umowę z jednostką administracji. Z jednej strony możemy mówić o ułatwieniach, bo cała odpowiedzialność spoczywa na jednym podmiocie, jednak z drugiej strony jednostka administracji nie ma realnego wpływu na realizatorów projektu wybranych przez operatora, choć przekazanie wymaga jej zgody. 

Podsumowując korzyści wynikające z realizacji zadania w postaci regrantingu przewyższają moim zdaniem ewentualne straty wynikające z braku bezpośredniej kontroli nad realizatorem, ale wszystko należy odnieść do konkretnej sytuacji.

Pt., 15 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk