Komisja Europejska przyjęła „Akt o jednolitym rynku” (Single Market Act), który zawiera katalog inicjatyw wspierających europejską gospodarkę i służących zwiększeniu zatrudnienia. UE podejmuje kolejne kroki, które mają służyć ożywieniu jednolitego rynku. Jednolity rynek jest jednym z największych wyzwań europejskich i główną siłą napędową gospodarki Unii Europejskiej.
Akt obejmuje dwanaście projektów służących stymulacji wzrostu gospodarczego i wzmocnieniu zaufania obywateli. Początkowo Akt obejmował ponad 50 obszarów problematycznych, jednak po konsultacjach z unijnymi i opiniami zebranymi w ramach debaty społecznej lista została zawężona do 12.
Komisja Europejska stwierdza, że niezbędna jest większa mobilność pracowników w obrębie jednolitego rynku. W 2009 r. zaledwie 5,8 mln Europejczyków pracowało w innym państwie członkowskim, co odpowiada 2,5 proc. aktywnej zawodowo ludności Unii. Aby zlikwidować przeszkody administracyjne utrudniające Europejczykom pracę tam, gdzie pragną, należy zmodernizować zasady uznawania kwalifikacji zawodowych, upraszczając procedury, dokonując przeglądu problematyki zawodów regulowanych oraz wzmacniając zaufanie i współpracę pomiędzy państwami członkowskimi, w szczególności dzięki wprowadzeniu europejskiej legitymacji zawodowej. Została podkreślona rola przedsiębiorczości społecznej i konieczności rozwoju tego sektora, który generuje rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia.
Własność intelektualna zajmuje w UE bardzo ważną pozycję, nie mniej ważną, niż baza surowcowa czy przemysłowa. Dlatego KE proponuje ustanowienie ochrony wynalazków jednolitym patentem w jak największej liczbie państw członkowskich, przy czym celem jest wydanie pierwszych jednolitych patentów w 2013 r. KE zgłosiła jednocześnie pakiet dwóch wniosków ustawodawczych dotyczących ochrony patentowej w Europie. Projekty rozporządzeń przewidują szczegółowe warunki uzyskiwania jednolitej ochrony patentowej, jej skutki prawne oraz stosowne wymogi w zakresie tłumaczeń patentów. Wnioski w sprawie rozporządzeń trafią do porządku obrad Rady i Parlamentu Europejskiego.
W dokumencie została także poruszona sprawa jednolitego rynku cyfrowego i potrzeby podjęcia działań zmierzający do ustanowienia przepisów zapewniających wzajemne uznawanie elektronicznej identyfikacji i elektronicznego uwierzytelniania na całym terytorium.
Komisja Europejska przedstawiła także wniosek w sprawie zmiany przestarzałych przepisów dotyczących opodatkowania produktów energetycznych w Unii Europejskiej. Celem nowych przepisów jest zmiana sposobu opodatkowania produktów energetycznych tak, aby wyeliminować dotychczasowe dysproporcje oraz uwzględnić zarówno emisje CO2, jak również zawartość energii w tych produktach. Komisja pragnie promować efektywność energetyczną oraz korzystanie z produktów bardziej przyjaznych środowisku.
W celu wzmocnienia spójności w Europie Komisja przedstawi wniosek ustawodawczy zmierzający do wzmocnienia stosowania dyrektywy w sprawie delegowania pracowników, by zapobiegać wszelkim nadużyciom lub niewłaściwej interpretacji przepisów oraz nakładać sankcje. Komisja przedstawi również wniosek w sprawie wyjaśnienia kwestii korzystania z podstawowych praw społecznych w ramach stosowania swobód gospodarczych. Komisja proponuje przegląd dyrektyw w sprawie standardów rachunkowości w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczości finansowej oraz zmniejszenia obciążeń administracyjnych, w szczególności tych, z którymi borykają się MŚP.
Na razie dla większości obszarów zostały przedstawione wstępne plany i harmonogram prac, a konkretne propozycje dyrektyw KE ogłosi za kilka miesięcy. Zatem prace legislacyjne przypadną na polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej.