Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada powiatu nie zajmuje się zakazem łączenia stanowisk

Rada powiatu nie zajmuje się zakazem łączenia stanowisk fotolia.pl

To wójt powinien odwołać zastępcę, który jest jednocześnie powiatowym radnym.

Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego z 8 kwietnia 2015 r. (nr LEX-I.4131.57.2015.MZ). Dotyczyło ono uchwały rady powiatu Warszawskiego Zachodniego stwierdzającej wygaśnięcie mandatu jednego z radnych.

Rada powiatu uznała, że radny, będąc jednocześnie zastępcą wójta gminy naruszył sformułowany w art. 21 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatu zakaz łączenia mandatu radnego z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego. A w konsekwencji jego mandat wygasł z mocy prawa, zgodnie z art. 383 § 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego. W świetle tego przepisu wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności (incompatibilitas).

Wojewoda mazowiecki uznał jednak, że uchwała ta została podjęta bez podstawy prawnej i i tego względu stwierdził jej nieważność.

Przyznał co prawda, że ustawa o samorządzie powiatowym zabrania radnym łączyć mandat z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego. Jednocześnie jednak zwrócił uwagę, że zastępca wójta ani takim organem, ani członkiem takiego organu nie jest.

W ocenie wojewody art. 21 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym zabrania radnym jednoczesnego pełnienia funkcji radnego gminy, radnego w innym powiecie. Nie może on także być starostą ani członkiem zarządu takiego powiatu. Art. 21 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym zabrania także radnemu bycia jednocześnie radnym województwa, marszałkiem (członkiem zarządu) województwa. Z jego treści nie wynika natomiast, aby radny powiatu nie mógł być zastępcą wójta.

Taki zakaz wynika – dla zastępcy wójta – z ustawy o samorządzie gminnym. Jej art. 27 pkt 2 zakazuje bowiem łączenia funkcji wójta lub jego zastępcy z członkostwem w organach jednostki samorządu terytorialnego. Przepis ten należy rozumieć jako zakaz zatrudniania na stanowisku zastępcy wójta osoby, która jest np. radnym w powiecie.

W efekcie, z racji tego, że w omawianej sprawie występuje jedynie niepołączalność stanowiska zastępcy wójta z mandatem radnego powiatu, to wójt gminy powinien podjąć działania zmierzające do usunięcia tej kolizji i odwołać swojego zastępcę ze stanowiska. Zaś rada powiatu Warszawskiego Zachodniego nie była zobowiązana do podejmowania jakiegokolwiek działania.

Źródło: rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego z 8 kwietnia 2015 r. (nr LEX-I.4131.57.2015.MZ).

Niedz., 19 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska