Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Błędy w PESELu – stanowisko MSW

Błędy w PESELu – stanowisko MSW fotolia.pl

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi nieprawidłowości danych w Systemie Rejestrów Państwowych podkreślamy, że to nie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiada za jakość wprowadzanych przez lata danych. Wina nie leży również po stronie aplikacji ŹRÓDŁO.

Przypomnijmy czym jest i do czego służy wyżej wymieniona aplikacja. Otóż ŹRÓDŁO to narzędzie do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych, mające na celu ujednolicenie danych w rejestrach państwowych. Umożliwia edycję oraz przetwarzanie danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych.

Niemalże od momentu uruchomienia aplikacji ŹRÓDŁO, zaczęły pojawiać się doniesienia o nieprawidłowościach w jej funkcjonowaniu. Po przeanalizowaniu zgłoszonych zastrzeżeń, zbadaniu prawidłowości działania aplikacji, MSW postanowiło wyjaśnić, jaka jest przyczyna np. błędnych danych w PESEL.

Zdaniem Ministerstwa, zawiódł czynnik tzw. ludzki na etapie albo zbierania danych albo wprowadzania ich do systemów teleinformatycznych - przypomnijmy, że bazy danych były przez lata prowadzone w niejednolitej formie i przez różne osoby. Niektóre dane z bazy PESEL wprowadzane były błędnie (np. literówki w nazwie miejscowości, nazwisku rodowym czy pomylona ulica z aleją).

A zatem, jak czytamy na stronie Ministerstwa, nieprawdą jest, że powodem incydentalnych przypadków tzw. „ożywiania zmarłych” jest aplikacja ŹRÓDŁO. Przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki aplikacja ŹRÓDŁO nie ma z tym nic wspólnego.Ministerstwo wskazuje, iż zdarzały się np. przypadki, że gminy nie przekazywały do rejestru PESEL informacji o zgonie obywateli.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa, używanie aplikacji ŹRÓDŁO ma zapobiegać występowaniu w przyszłości błędów w postaci np. tzw. literówek. Aplikacja będzie wskazywała urzędnikowi wprowadzającemu dane wszelkie błędy i umożliwi dokonywanie poprawek na bieżąco. Ponadto, ŹRÓDŁO wymusza standaryzację danych. Oznacza to, że wprowadzając dane do Systemy Rejestrów Państwowych, urzędnicy korzystają z jednolitych słowników, jak np. dotyczący nazw miejscowości oparty bezpośrednio na słowniku TERYT.

Przyznać należy, że pomimo drobnych błędów, nieuniknionych przy wprowadzaniu nowych instrumentów i rozwiązań, System Rejestrów Państwowych wraz z aplikacją ŹRÓDŁO stanowi duże ułatwienie zarówno dla obywateli, jak i urzędników.

Sob., 18 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka