Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Standaryzacja straży gminnych i miejskich

Standaryzacja straży gminnych i miejskich fotolia.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zainicjowało program standaryzacji i certyfikowania straży gminnych i miejskich. Pilotaż projektu został przeprowadzony na terenie województwa pomorskiego, we współpracy z wojewodą. W początkowej fazie przystąpiły do programu trzy jednostki straży. Dwie z nich (z Gdańska i Starogardu Gdańskiego), jako pierwsze w kraju uzyskały certyfikację.

Przyznanie straży certyfikatu oznacza, że jednostka w ocenie wojewody właściwie wypełnia powierzone jej obowiązki. Angażuje się w działania profilaktyczne, współpracuje z mieszkańcami i policją, kompleksowo dba o porządek publiczny w zakresie powierzonych jej uprawnień, nie koncentrując się na ujawnianiu i ściganiu jedynie wybranych rodzajów wykroczeń. Ponadto spełnia wymagania formalno-prawne, np. związane z prawem pracy, szkoleniami, umundurowaniem, wyposażeniem jednostek, czy prowadzoną dokumentacją w sprawach o wykroczenia. Ocenę standardu przeprowadza powołany przez wojewodę zespół (w jego skład wchodzą przedstawiciele wojewody oraz komendanta wojewódzkiego policji), który dokonuje weryfikacji i oceny.
Po pilotażu programu przeprowadzonym w województwie pomorskim, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje rozpropagowanie idei standaryzacji w całej Polsce. Program skierowany jest do wszystkich samorządów, które powołały straż gminą lub miejską. Przystąpienie do standaryzacji jest dobrowolne.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych program certyfikacji poprawi jakość pracy straży z korzyścią dla mieszkańców.

Straże gminne i miejskie nie są służbą podległą resortowi spraw wewnętrznych. To formacja powoływana przez radę gminy. Nadzór nad jej działalnością sprawuje wójt, burmistrz (prezydent  pramiasta), a w zakresie związanym m.in. utrzymaniem porządku publicznego i wykonywaniem związanych z tym zadań – wojewoda działający przy pomocy komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji.

Źródło: msw.gov.pl

Czw., 26 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun