Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Myśl wyrzucając śmieci

Myśl wyrzucając śmieci fotolia.pl

Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" podejmuje różnorodne działania zmierzające do przekonania mieszkańców Warszawy, że warto segregować odpady. Wraz z partnerami - Fundacja Nasza Ziemia oraz Stowarzyszeniem Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła", przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Programu REKARTON, organizacji odzysku REKOPOL oraz firmy „BYŚ" realizuje projekt „Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych". Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Rokrocznie w Warszawie powstaje około 800 tysięcy ton odpadów komunalnych. Dwie trzecie z nich trafia na składowiska odpadów, około 16% jest unieszkodliwianych biologicznie, około 5% termicznie, a zaledwie 4% to surowce wtórne, odzyskiwane dzięki selektywnej zbiórce. Możliwe jest odzyskanie kilkanaście razy więcej surowców wtórnych. Do 2020 roku Polska, jak i pozostałe kraje członkowskie, muszą osiągnąć wartość 50% odzyskiwania surowców takich jak szkło, tworzywa sztuczne, metal i papier z odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Państwa unijne muszą stworzyć plany gospodarowania odpadami i programy obejmujące działania zapobiegające powstawaniu odpadów. Należy ograniczać ilości wytwarzanych odpadów, zmniejszać ilość odpadów kierowanych na składowiska, wprowadzić ekologiczne technologie odzyskiwania i unieszkodliwiania odpadów, w tym technologii pozwalających na odzyskiwanie energii.

Odpowiednie segregowanie odpadów opakowaniowych pozwala na otrzymanie surowców wtórnych, które mogą być przetworzone i ponownie wykorzystane. Tym samym oszczędza się zasoby naturalne, energię oraz zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach. Problemem jest brak powszechnej wiedzy, jak to robić i pewności, że jest to słuszne. Z tego powodu realizatorzy projektu podjęli się przekonania mieszkańców stolicy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i Mokotowa, o konieczności segregacji odpadów opakowaniowych i wiążącymi się z nią korzyściami ekonomicznymi i ekologicznymi.

Została przeprowadzona kampania informacyjno-edukacyjna, na ulicach Warszawy pojawiły się billboardy i tysiące plakatów zachęcających do działań proekologiocznych. Mieszkańcy stolicy otrzymali specjalne foldery informacyjne, a do gazet dołączono inserty prasowe. Prowadzona była także edukacja najmłodszych. W dwudziestu szkołach podstawowych przeprowadzono Program Edukacji Ekologicznej przeznaczony dla uczniów klas IV -VI, w postaci dwóch półtoragodzinnych warsztatów ekologicznych. Szkoły uczestniczące w projekcie wzięły udział w konkursie, polegającym na zorganizowaniu kampanii promującej selektywną zbiórkę odpadów. Zorganizowano całodzienny Piknik Ekologiczny na Ursynowie, w którym wzięło udział około 2 tysięcy osób. Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" uruchomiło także serwis internetowy – www.ratujziemie.pl. Można tam znaleźć rady jak segregować „śmieci" i dowiedzieć się więcej o systemie gospodarki odpadami.

Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" powstało w 2003 roku . Celem powołania do życia Stowarzyszenia było zbudowanie przedsiębiorstwa społecznego, tworzącego miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób chorych psychicznie. Równolegle z przywracaniem na rynek pracy osób z niego wykluczonych, realizowane są cele ekologiczne: ochrona środowiska i edukacja ekologiczna społeczeństwa. Działania EKONu koncentrują się przede wszystkim wokół tzw. ekopracy, czyli tworzeniu "zielonych miejsc pracy", które są ściśle związane z pracą na rzecz ochrony środowiska i edukacją ekologiczną społeczeństwa. Innowacyjnym pomysłem jest rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych, realizowana jako misja ochrony środowiska. Jednym z głównych osiągnięć Stowarzyszenia jest fakt, że osoby niepełnosprawne, szczególnie osoby chore psychicznie - mające problem z zatrudnieniem w zwyczajnych zakładach pracy - są akceptowane przez społeczność EKON oraz okolicznych mieszkańców. Dla osób chorujących psychicznie współpraca ze Stowarzyszeniem to nie tylko szansa na wyjście z domu, w którym spędzają większość czasu, ale również możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. 

Pon., 18 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna