Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezydent Bronisław Komorowski dziękuje samorządom

Prezydent Bronisław Komorowski dziękuje samorządom fotolia.pl

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował w czwartek 22 stycznia samorządom za ich rolę w umacnianiu polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Czwartkowe Forum Debaty Publicznej jest okazją do rozmowy o zasługach i możliwościach samorządów - podkreślił podczas spotkania.

Bronisław Komorowski mówił podczas uroczystości, że celem spotkania jest przedstawienie zasług i możliwości samorządu, ale jest to także okazja do rozmowy o tym, "co warto pogłębić, wydobyć" - jeśli chodzi o działania samorządów - w trwającym obecnie roku samorządności i w przyszłości. Dziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów "w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia".
 
Prezydent podkreślał, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o "zakorzenieniu" w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy - z racji obecności w integrującej się Europie - w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów.
 
Zdaniem prezydenta coraz skuteczniej wskazujemy na lokalny wymiar kultury, która gdzieś się sumuje w kulturę narodową, i która jest także cząstką tradycji, świadomości, tożsamości europejskiej - podkreślił Bronisław Komorowski.
 
- Chciałem podziękować samorządom za to, że (...) wbrew różnym teoriom, obawom - że np. przynależność do procesu integracji europejskiej zadusi, zniszczy czy ograniczy nasze związki z kulturą narodową - że potrafiliście państwo temu zaprzeczyć - powiedział prezydent. - W moim przekonaniu nigdy kultura narodowa w tak zdecydowany sposób nie była tak wzmacniana jak w tym okresie 25 lat Wolności, a przede wszystkim w okresie 25 lat Samorządności – podkreślił. Zaznaczył, że widać to we wszystkich działaniach samorządu. Jako przykład podał tradycję Powstania Styczniowego.
 
- Okazuję się, że tradycja Powstania Styczniowego żyje głównie w wymiarze lokalnym. Tam jest przeżywana, tam jest pamiętana, tam jest kultywowana – powiedział Bronisław Komorowski. Podziękował za wspólne działania, głównie poprzez samorządy na rzecz obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego, które miały miejsce w 2013 roku. Zaprosił też do oglądania wystawy otwartej w południe przed Pałacem Prezydenckim z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”.
 
- Druga rzecz pozwalająca zachować daleko idący optymizm, jeśli chodzi o działania wspólne, także i Kancelarii Prezydenta i wszystkich ludzi wrażliwych na kwestie dziedzictwa narodowego i właśnie samorządu to decyzje dotyczące sprawy symbolicznej, jaką są słynne dźwigi na terenach Stoczni Gdańskiej – powiedział prezydent. Przypomniał, że „tam się nasza wolność zrodziła”.

Prezydent podziękował władzom miasta Gdańsk i samorządowcom za to, że w reakcji także na jego list, który był reakcją na list obywatelski, troski obywatelskiej o pamiątkę walki o wolność, nastąpił przełom w sprawie nie tylko wpisania obiektów Stoczni Gdańskiej do rejestru zabytków, ale również rozpoczęcia prac nad koncepcją parku kulturowego na terenie Stoczni Gdańskiej.

- Mam świadomość, że to nie jest ani proste, ani takie oczywiste, bo jest trudna kwestia właścicielskich przekształceń na tym terenie już dokonanych, ale liczę na to, że wspólnym wysiłkiem i tego rodzaju przeszkody zdołamy szczęśliwie pokonać – podkreślił.

Bronisław Komorowski dodał, że dąży do tego, żeby normalne życie jednak uwzględniało w stopniu maksymalnie możliwym potrzebę szanowania i budowania tej tożsamości narodowej w oparciu także o symbole, których właścicielem jest i cały naród, ale i lokalne samorządy.
 
Prezydent wyraził wolę kontynuowania wysiłku na rzecz współdziałania z samorządami "w pięknym, ważnym dziele nie zawsze docenianym, jakim jest umacnianie mechanizmów dziedzictwa narodowego w wymiarze lokalnym".

Źródło: prezydent.pl

Niedz., 25 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun