Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego w Powiecie wyszkowskim

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego w Powiecie wyszkowskim fotolia.pl

Wyzawania stojące przed samorządem powiatowym, zasady działania Regionalnego Systemu Ostrzegania, rola starostów w systemie zarządzania kryzysowego, finansowanie szkolnictwa ponadgimnazjalnego to niektóre z tematów poruszonych podczas dwudniowego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, które odbyło się w 15 i 16 stycznia br. w Popowie. Udział w nim wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

W ramach Konwentu wiceminister administracji i cyfryzacji Marek Wójcik opowiedział o wyzwaniach stojących przed samorządem powiatowym. W programie znalazł się także temat finansowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego w 2015 roku, który przedstawiła Czesława Kunkiewicz-Waligóra, naczelnik Wydziału Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kolejnym z elementów programu Konwentu było wystąpienie dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztofa Dąbrowskiego, który przeprowadził szkolenie z Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) – usługi powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach, uruchomionej na początku tego roku. W trakcie posiedzenia omówiono również bieżącą współpracę z samorządami powiatowymi.

Finansowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego w 2015 r.

Pani Czesława Kunkiewicz-Waligóra określiła rok 2015 rokiem szkolnictwa zawodowego w Polsce. Potwierdzić to ma wzrost wagi subwencji oświatowej na szkolnictwo zawodowe i wzrost środków finansowych na kwalifikacyjne kursy zawodowe. Zaapelowała o większe zainteresowanie starostów współpracą z Ministerstwem Edukacji w zakresie możliwości pozyskania środków finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem środków unijnych kierowanych na szkolnictwo zawodowe oraz szkolnictwo dla dorosłych.

W toku dyskusji dotyczącej spraw edukacji uczestnicy Konwentu zgłosili postulat o możliwość wykorzystania subwencji oświatowej na inwestycje w oświacie lub utworzenie funduszu na realizacje inwestycji w placówkach oświatowych.

Samorząd powiatowy – wyzwania przyszłości

Wiceminister Marek Wójcik poinformował o toczących się pracach nad zmianami zakresu zadań poszczególnych szczebli administracji z uwzględnieniem rozwiązań kompetencyjnych, instytucjonalnych i terytorialnych. Poruszył również problem dużego zróżnicowania w podziale środków w poszczególnych województwach na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej przekazywanych do wykonania przez jednostki samorządowe.

Bieżąca współpraca z samorządami powiatowymi

Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski pogratulował starostom sukcesów wyborczych i zadeklarował dalszą otwartą współpracę z Konwentem. Pozytywnie ocenił jakość stanowionych aktów prawnych organów powiatów. Omówił także algorytm podziału środków finansowych na zadania zlecone, których podział następuje proporcjonalnie do nakładu pracy określonego w oparciu o wyniki ankiet sprzed 3 lat. Zaznaczył, że obecnie trwają prace legislacyjne w Sejmie nad ustawą o bezpłatnej pomocy prawnej.

Ponadto Wojewoda zwrócił uwagę na sposób gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Dąży się obecnie do racjonalizacji dochodów z tych nieruchomości i umożliwienia sprzedaży tych nieruchomości podmiotom, które mają pomysł na ich wykorzystanie. Ponadto zaleca przyspieszenie prac nad ujawnianiem Skarbu Państwa w zapisach ksiąg wieczystych.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik złożył starostom gratulacje wyboru oraz podziękował za aktywny udział powiatów oraz pomoc w realizacji projektów: "Internet na Mazowszu", „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa Mazowieckiego przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy, poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu” oraz „Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa Mazowieckiego wspomagającej zniwelowanie dwudzielności potencjału województwa”.

Podkreślał, że w zakresie bieżącej współpracy z samorządami powiatowymi jedną z najistotniejszych spraw jest obecnie rozliczenie do 31 grudnia 2015 r. projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Marszałek doceniając rolę współpracy z Konwentem zobowiązał się do dalszego uczestnictwa osobistego lub delegując współpracowników Urzędu Marszałkowskiego.

Z kolei wicemarszałek Janina Orzełowska w swoim wystąpieniu przypomniała o realizacji programów rozwoju bazy sportowej oraz inwestycjach ze środków finansowych Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Zwróciła szczególną uwagę na terminy składania wniosków:
- do 31 stycznia 2015 r. do FOGR
- do 15 lutego 2015 r. na rozbudowę bazy sportowej.

Drugi dzień konwentu był poświęcony współpraca starostów i wojewody w sytuacjach kryzysowych w dziedzinie bezpieczeństwa w kontekście nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

W skład konwentu wchodzą starostowie z powiatów i prezydenci miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego, którzy reprezentują Związek Powiatów Polskich. Cele konwentu są realizowane przez współpracę z administracją rządową i samorządową oraz współdziałanie z innymi instytucjami z terenu Mazowsza

Źródło: SP w Wyszkowie, UMWM

Sob., 17 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka